کورتاژ لثه چیست؟

کورتاژ لثه

توجه نکردن به بهداشت دهان و دندان و سهل انگاری در استفاده از مسواک و نخ دندان و همچنین عدم آگاهی از روش صحیح مسواک زدن به مرور زمان موجب مشکلاتی برای فرد می‌شود. و باعث می‌شود بیماری‌های لثه، دندان، دهان و مشکلات عمیق‌تری نمایان‌تر شود. در اکثر موارد بیماری‌های لثه در مراحل نخست بدون درد هستند. چنانچه شخص به خونریزی‌های لثه در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن توجه نداشته باشد، بیماری پیشرفته‌تر می‌شود. همچنین میکروب‌های موجود در محیط دهان به صورت لایه‌ای بیرنگ به هم می‌چسبند. تجمع این میکروب‌ها بر روی سطح دندان و لثه باعث ایجاد پلاک‎های میکروبی می‌شود.

هر شخص با رعایت بهداشت دهان و دندان به راحتی می‌تواند مانع از تجمع این میکروب ها در فضای دهان شود. بنابراین پلاک‌های میکروبی در مراحل اولیه به راحتی با مسواک زدن از بین می‌روند و تمیز می‌شوند. اما اگر فرد سهل انگاری کند و رعایت بهداشت را نادیده بگیرد، این پلاک‌ها در دندان ماندگار می‌شوند و عفونت به بافت‌های عمیق تر مانند استخوان فک و الیاف نگهدارنده دندان‌ها سرایت می‌کند. این موضوع نهایتا موجب تحلیل استخوان دندان و الیاف نگهدارنده می‌گردد. و پس از آن، دندان لق خواهد شد و می افتد.

در این مقاله قصد داریم در مورد کورتاژ لثه که یکی از بیماری‌های لثه محسوب می‌شود توضیح دهیم. همچنین سوالاتی را در خصوص کورتاژ لثه ( خراشیدن لثه ) از دندانپزشک زیبایی مریم امیدی بپرسیم و اطلاعات بیشتری درباره این بیماری بدانیم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

کورتاژ لثه چیست؟

برداشتن و حذف و تراشیدن دیواره لثه بیمار در اصطلاح پزشکی، کورتاژ لثه نامیده می‌شود. هدف از انجام این کار، جدا کردن بافت نرم دیواره لثه است که دچار عفونت و میکروب شده است. کورتاژ لثه ( خراشیدن لثه) جزو بیماری‌های مختص لثه یا پریودنتال است که لثه و بافت‌های اطراف دندان را مورد ابتلا قرار می‌دهد.

این بیماری به دو زیردسته تقسیم‌بندی می‌شود.‌ کورتاژ لثه ای و کورتاژ زیر لثه ای. کورتاژ لثه اى شامل حذف بافت نرم ملتهب و متورم دیواره کناری پاکت پریودنتال است. اما کورتاژ زیر لثه ای در قسمت‌های نزدیک به ریشه و اتصالات لثه ای نزدیک به ریشه انجام می‌شود و اتصال بافت همبند بر لبه استخوان را جدا می‌کند.

لازم به ذکر است که جرم گیری با خراشیدن لثه متفاوت هستند و این دو را نباید یکسان دانست. در واقع در کورتاژ لثه به دنبال کاهش عمق پاکت به وسیله افزایش انقباض لثه ای هستیم. این موضوع همچنین موجب چسبندگی جدید بافت همبند می‌شود. در واقع در برخی موارد کورتاژ هر دو عمل انقباض لثه ای و چسبندگی مجدد بافت همبند را موجب می‌شود.

شما را به مطالعه مقاله نحوه استفاده از نخ دندان صحیح دعوت می‌کنیم.

اهمیت درمان کورتاژ لثه

با کمک روش درمانی خراشیدن لثه می‌توان بافت التهابی ( بافت جوانه ای ) را از بین برد. در واقع به کمک خراشیدن لثه، بافت التهابی مزمن دیواره کناری درونی لثه غیر نرمال فرد، از بین خواهد رفت.‌

روند درمان کورتاژ لثه به این صورت است که پس از آن که ریشه توسط کورت به صورت کامل یکدست شد، منبع اصلی باکتری ها هم از بین خواهد رفت. در نتیجه تغییراتی که موجب مشکلات دیواره درونی لثه می‌شود، بدون نیاز به از بین بردن بافت جوانه‌ای اماسی برطرف می‌شود. و نهایتا بافت جوانه‌ای موجود به‌تدریج جذب می‌شود. نکته مهم‌تر اینکه باکتری‌های موجود در درون لثه، به لحاظ تعداد بیشتر نمی‌شوند و توسط مکانیزم دفاعی بدن از بین خواهند رفت.

خراشیدن لثه

مدت زمان بازسازی لثه پس از درمان

به طور کلی پس از انجام کورتاژ لثه، مدت زمان بین دو الی هفت روز برای بازسازی لثه زمان لازم است. همچنین پس از گذشت دو هفته از انجام اصول درست و کامل بهداشت دهان به‌وسیله بیمار، شکل طبیعى لثه، رنگ، قوام و نماى سطحى آن برمی‌گردد. همچنین لبه لثه به‌درستی با دندان منطبق خواهد شد.

آیا خراشیدن لثه درد دارد؟

برای انجام کورتاژ لثه ، ممکن است دندانپزشک به طور کامل بیمار را بیهوش کند و یا از بی حسی موضعی برای بی‌حس کردن لثه استفاده کند. گرچه در مرحله اول یعنی تزریق داروی بی‌حسی، بیمار کمی درد را احساس کند. اما در طول مدت جراحی، چه به صورت بی‌حسی و چه بیهوشی، دردی را حس نخواهد کرد.

مقاله پیشنهادی: تحلیل لثه از پیشگیری تا درمان

خراشیدن لثه چه فوایدی دارد؟

روش کورتاژ لثه باعث شده است که میزان خونریزی و درد بسیار کاهش یابد. از این رو جزو یکی از پرکاربردترین روش ها محسوب می‌شود. به موجب این کاهش خونریزی، ریسک بروز بیماری‌ها و عفونت‌ها نیز به شدت کم می‌شود و دهان از سلامت و ایمنی بالاتری برخوردار است.

از طرفی به کمک کورتاژ لثه، مدت زمانی که بیمار جهت جراحی صرف می‌کند بسیار کم می‌شود. و خبری از ساعات طولانی برای انجام عمل‌های جراحی سنگین نیست. در نتیجه هم کیفیت کار انجام شده بالا می‌رود و هم بیمار دچار استرس و اضطراب عمل‌های طولانی مدت نخواهد بود.

کورتاژ لثه چقدر هزینه دارد؟

هزینه خراشیدن لثه همچون سایر خدمات دندانپزشکی برای تمامی بیماران یکسان نیست.‌ نوع بیمه بیمار در این هزینه دخیل است. پس حتما از دندانپزشک خود سوال کنید که آیا با بیمه خاصی طرف قرارداد است یا خیر. البته هزینه کورتاژ لثه به شدت و میزان بیماری فرد، مقدار تجربه و تخصص دندانپزشک و همچنین به محل و وضعیت مطب نیز مرتبط می‌شود. جهت اطلاع از قیمت‌های خدمات دندانپزشکی با کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر مریم امیدی در ارتباط باشید.

چگونه می‌توان از بیماری های لثه پیشگیری کرد؟

با انجام راهکارهای کوچک اما کاربردی می‌توان به راحتی از بیماری‌های لثه و بیماری های دهان و دندان پیشگیری کرد. در ادامه مقاله این روش ها را بیان می‌کنیم.

  • روزانه حداقل دوبار طبق روش صحیح مسواک زدن، دندان‌های خود را بشویید و تمیز کنید.
  • برای تمیز کردن بین دندان ها، از خلال دندان و نخ دندان استفاده کنید.
  • از نوشیدنی ها و خوراکی های حاوی قند کمتر استفاده کنید. و پس از میل کردن کمی آب بخورید یا دندان ها را تمیز کنید.
  • هر شش ماه یکبار برای بررسی و چکاپ دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه کنید.
  • با دیدن نخستین نشانه‌های بیماری لثه، به دندان‌پزشک متخصص مراجعه کنید.

تهیه نرمال سالین در خانه

جمع‌بندی

کم توجهی و عدم رعایت نکات بهداشتی در خصوص دهان و دندان، به مرور زمان می‌تواند برای شخص مشکلاتی را به همراه داشته باشد. بیماری پریودنتال و بیماری‌های لثه از جمله بیماری هایی است که کم کم خود را نشان میدهد. به علاوه روی دندان‌ها ، لثه‌ها و استخوان‌ها اثر می‌گذارد و باعث عفونت و مرگ استخوان و بافت پیرامون آن می‌شود. این شرایط احتمال دارد احتیاج به کورتاژ لثه به شکل وسیع برای ترمیم و درمان بیماری داشته باشد. چنانچه بیمار جهت درمان بیماری لثه اقدامی نکند، امکان دارد در آینده به انواع بیماری‌های سلامتی همچون بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت و… نیز مبتلا شود.

کورتاژ لثه نسبت به سایر روش‌های جراحی نیاز به مدت زمان کمتری دارد. همچنین بیمار خونریزی و درد کمتری را خواهد داشت. در نتیجه ریسک بروز بیماری‌ها و عفونت‌ها به‌شدت کمتر خواهد شد و دهان از سلامت و ایمنی بالاتری برخوردار است.

در صورتی‌که در مورد خراشیدن لثه سوالی دارید و یا نیاز به انجام خدمات دندانپزشکی از قبیل کشیدن دندان، دندانپزشکی اطفال، بیماری‌ پریودنتال لثه، کامپوزیت دندان، ایمپلنت دندان، طراحی لبخند، باندینگ دندان، جرمگیری دندان و… دارید می‌توانید به مطب دندانپزشکی دکتر مریم امیدی واقع در خیابان شیراز، پل ستارخان، ساختمان صد گل، واحد یک مراجعه نمایید. همچنین شما عزیزان می‌توانید جهت مشاوره با شماره تماس 071-36494982 با همکاران ما در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *