نحوه استفاده از نخ دندان صحیح به چه صورت است؟

نحوه استفاده از نخ دندان

به منظور داشتن لثه و دندان‌های سالم و به دور از هر گونه بیماری، استفاده اصولی و صحیح از مسواک و نخ دندان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. نحوه استفاده از نخ دندان به صورت اصولی و صحیح می‌تواند جایگزینی برای مسواک و دهانشویه باشد. حدود 35 درصد از فضای بین دندان را که مسواک امکان دسترسی به آن را ندارد، نخ دندان به راحتی آن نقاط را تمیز می‌کند. مشکل محبوس شدن باقی مانده‌ی غذاها در تمامی افراد وجود دارد و این مشکل به واسطه فراهم کردن شرایط رشد باکتری و میکروب‌ها دندان‌ها دچار پوسیدگی و عفونت و در برخی از شرایط که این میکروب‌ها به کانال ریشه دندان راه یابد سبب عفونت دندان می‌شود.

نخ دندان چیست؟

نخ دندان یا دنتال فلاس وسیله‌ای مکمل جهت تمیز کردن فواصل و نقاطی از دندان می‌باشد که توسط مسواک از بین نمی‌روند. نخ دندان جنس و انواع متفاوتی دارد که هر یک کاربرد فراواین دارد.

انواع نخ دندان

با توجه به اینکه نخ دندان انواع مختلفی دارد، کاربرد هر یک نسبت به دیگری متمایز است، انواع نخ دندان به شرح زیر می‌باشد.

Unwaxed floss یا بدون موم

این نوع نخ دندان برای دندان‌هایی که فواصل بسیار کمی بین آن‌ها می‌باشد و یا به عبارتی به یکدیگر نزدیک هستند، مناسب می‌باشد؛ اما معایب این نوع نخ دندان استحکام کم این نخ دندان می‌باشد که احتمال پارگی این نوع نخ دندان بسیار بالا می‌باشد.

Waxed floss یا مدل مومی

این نوع نخ دندان نابلونی بوده و از پوششی از موم ساخته شده است. مدل مومی یا Waxed floss استحکام متوسطی دارد اما ممکن است استفاده از این نوع نخ دندان برای دندان‌های بهم چسبیده با فواصل بسیار کم مشکل ایجاد کند و نتواند به خوبی در از بین رفتن ذرات غذا نقش داشته باشد.

Dental

نخ دندان Dental در دو نوع موم و بدون موم تولید می‌شود و به صورت ضخیم‌تر و بلندتر نسبت به مدل‌های دیگر برخوردار است. این نخ دندان برای افرادی با دندان‌های دارای فواصل بسیار زیاد کاربرد دارد و گزینه مناسبی می‌باشد.

PTFE یا پلی تترافلورو اتیلن

پلی تترافلورو اتیلن در واقع همان ماده‌ای است که در پارچه‌های Gore-Tex که از تکنولوژی بالا می‌باشد، استفاده می‌شود. این مواد به نسبت دیگر نخ دندان‌ها با توجه به ساختار خود به راحتی حرکت کرده و از استحکام خوبی برخوردار است.

Super flosses یا مدل سوپر

این نوع نخ دندان مشابه با نخ ساخته می‌شود که با توجه به بخش سخت انتهای خود گزینه بسیار مناسبی برای تمیز کردن اطراف ارتودنسی بهترین گزینه می‌باشد.

انواع نخ دندان

بهترین مارک نخ دندان کدام است؟

بهترین مارک و نوع نخ دندان با توجه به فرم دندان‌های هر فرد، جنس و نوع دندان می‌تواند برا یهر فرد متفاوت باشد. بهترین نوع نخ دندان آن است که کم‌ترین آسیب را به دندان و لثه وارد کند.

زمان استفاده از نخ دندان

اطلاع از زمان استفاده از نخ دندان در سلامت دهان و دندان نقش بسیاری دارد. برخی از افراد معتقد هستند که زمان مناسب استفاده از نخ دندان پس از مسواک زدن می‌باشد. با این حال توصیه می‌شود که ابتدا از نخ دندان و سپس از مسواک استفاده کنید. آشنایی با استفاده از نخ دندان سبب آزاد شدن پلاک‌ها و مواد غذایی بین دندان‌ها می‌شود، در حالی که مسواک زدن برخی از این ذرات را از دهان خارج می‌کند. اگر ابتدا از مسواک و سپس از نخ دندان برای تمیز و خارج کردن ذرات باقی مانده غذا استفاده کنی، غذا و پلاکت‌های باقی مانده تا دفعه بعد که از مسواک استفاده می‌کند در دهان باقی می‌ماند. انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می‌کند حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید و دوبار مسواک بزنید.

مزایای نخ دندان

استفاده از نخ دندان به صورت اصولی و صحیح مزایای بسیار زیادی برای دندان دارد، مزایای نخ دندان به شرح زیر می‌باشد.

 • سبب محافظت از لثه و دندان می‌باشد.
 • از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند.
 • استفاده مداوم از نخ دندان از بروز بیماری جلوگیری می‌کند.
 • سبب بهبود سلامت عمومی بدن می‌شود.
 • در بهبود نفس و تازه شدن نفش نقش اساسی دارد.

معایب استفاده از نخ دندان

نخ دندا در کنار مزایایی که برای دندان دارد از معایبی نیز برخوردار است. معایب استفاده از نخ دندان به شرح زیر می‌باشد.

 • نخ دندان سبب توزیع مواد غذایی و باکتری می‌شود. زمانی که شما از نخ دندان استفاده می‌کنید ذرات را در بین دندان‌های خود به حرکت در می‌آورید و ممکن است باکتری‌های موجود درون دهان و دندان وارد حفرات دندان شوند و سلامت دندان را به خطر بیاندازد.
 • استفاده از نخ دندان برای برخی از افراد دشوار می‌باشد. در صورتی که فواصلی بین دندان‌ها وجود نداشته باشد استفاده از نخ دندان سبب خون ریززی لثه و دندان می‌شود.
 • برخی از افراد قادر به استفاده صحیح و اصولی از نخ دندان نمی‌باشند و به خوبی نمی‌توانند فواصل بین دندان را ه خوبی تمیز کنند.

چرا لثه دچار خونریزی می‌شود؟

ممکن است هنگام استفاده از نخ دندان برای بار اول، لثه دچار حساسیت شود و در نهایت منجر به خونریزی شود. در صورتی که در هنگام استفاده از نخ دندان به نکاتی توجه شود، این حساسیت کاهش می‌یابد. در صورتی پس از چند روز استفاده از نخ دندان لثه دچار خونریزی شده باشد باید به دندانپزشک متخصص مراجعه شود، علاوبر آن نحوه استفاده از نخ دندان از اهمیت بالایی برخوردار است.

نحوه استفاده از نخ دندان

نحوه استفاده از نخ دندان

استفاده صحیح و اصولی از نخ دندان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، نحوه استفاده از نخ دندان به شرح زیر می‌باشد.

 1. در گام اول حدود 40 الی 60 سانتی متر از نخ دندان را برش دهید. برای استفاده از نخ دندان در گام اول شما به یک رشته طولانی و بلند نیاز دارید. علاوبر آن هنگام  تعویض دندان از قسمت تازه‌ای از نخ دندان باید استفاده کنید. بنابراین شروع کار باید با یک نخ دندان بلند و تمیز باشد.( در صورت داشتن نخ دندان کوتاه مشکلی ایجاد نمی‌شود، برای هر بار استفاده می‌توانید از نخ دندان جدید استفاده نمایید.)
 2. انتهای نخ دندان را دور انگشت میانی خود بپیچانید و با یک دست دیگر خود شروع کنید. چندین حلقه شل دور هر انگشت میانی خود بپیچانید تا زمانی که نخ دندان کشیده شود. با این حال نخ دندان را محکم نپیچید تا سبب قطع شدن گردش خون شما شود و در پوست شما فرو رود.(در صورتی که نخ دندان محکم بسته شده باشد آن را باز و دوباره امتحان کنید.)
 3. برای نگه داشتن نخ دندان از انگشت اشاره خود استفاده کنید و فاصله‌ای در حدود 2.5 تا 7.6 سانتی متر بین دستان خود ایجاد کنید. همانطور که نخ دندان خود را می‌کشید، انگشتان خود را در امتداد نخ دندان حرکت دهید تا یک قسمت تازه برای استفاده از جداگانه هر دندان داشته باشید.
 4. از مرکز بالا شروع کنید، سپس هر طرف را به نوبت انجام دهید. عادت کنید که همیشه از 2 دندان جلوی خود شروع کنید، سپس هر طرف دهان خود را به صورت جداگانه انجام دهید تا ردیف بالا کامل شود، همیشه ابتدا همان سمت را انجام دهید تا یک عادت منظم ایجاد شود.

تماس با کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر مریم امیدی

 

خرید نخ دندان معتبر و اصل در شیراز

در گام اول برای داشن دندان‌های سالم و بدون پوسیدگی خرید و نحوه استفاده از نخ دندان به صورت اصولی می‌باشد. استفاده از نخ دندان قبل از مسواک می‌تواند پلاکت‌ها و ذرات باقی مانده در بین دندان‌ها را به راحتی از بین ببرد. شاید بر روی دندان‌های شما لکه و پلاکت‌های زیادی از دراز مدت باقی مانده باشد و با مسواک قابلیت از بین رفتن آن وجود نداشته باشد. در کلینیک فوق تخصصی دکتر مریم امیدی برای از بین بردن این لکه‌ها و پلاکت‌های باقی مانده راه حل بسیار ساده و بدون درد وجود دارد. شما با استفاده از روش‌های درمانی و زیبایی ماننده بلیچینگ دندان، بروساژ و جرم گیری، لمینت دندان و…. می‌توانید لکه‌های ایجاد شده را از بین ببرید. برای رزرو نوبت و مشاوره با ما در تماس باشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *