فیبوناچی و تاثیر آن در صورت

استباط اولیه شخصیت هر فرد، از ظاهر وی می‌باشد. بیشترین اطلاعات از برخورد اولیه از صورت گرفته می‌شود مانند جنسیت، احساسات، قومیت و …
معیارهای زیبایی در طول زمان متغیر بوده و مواردی از جمله روانشناسی، رشد و زیستی تکامل و علوم شناختی روی روند این تغییر موثر بوده‌اند.
حتی معیارهای زیبایی در یک بازه‌ی زمانی در جوامع مختلف متغییر است. برای مثال در آسیای شرقی چشم درشت و پوست سفید و شیشه‌ای معیار و در جوامع غربی پوست گندم گون و اندام مورد توجه بیشتر است.
لئوناردو فیبوناچی از بزرگترین ریاضیدانان تاریخ بوده است، یکی از مهمترین کارهای وی معرفی اعداد فیبوناچی مشهور است.

نحوه محاسبه:

در عدد اول و دوم اعداد فیبوناچی مقدار 1 است و در دنباله‌ی بعد از آن عدد مساوی است با جمع دو عدد ماقبل خود، به طور مثال عدد سوم فیبوناچی 1+1 می‌شود که جمع آن 2 است.

وی معتقد بود نظم و هارمونی که در جهان وجود دارد اتفاقی نیست و در الگوی رشد همه ی جهان نسبت طلایی فیبوناچی وجود دارد.
مثل لاک صدف یا برگ درخت یا چینش دانه های آفتابگردان و …


اعداد فیبوناچی رشته‌ای از اعداد است که هر عدد در آن از مجموع دو عدد قبلی به دست می آید، به این عدد، عدد فی می گویند. که در علم زیبایی و اقتصاد مورد استفاده است.

در حالت نرمال، از نمای رو به رو دندان‌ها باید از نسبت طلایی فیبوناچی در دهان پیروی کنند یعنی هر دندان به نسبت 1.6 از دندان کناری بزرگتر به نظر برسد.
هرچه رابطه اجزا صورت از لحاظ ریاضی به عدد فی نزدیکتر باشد. هارمونی یا تعادل بیشتر می‌شود و صورت فرد زیباتر دیده می شود.

در واقع هدف از درمان زیبایی لبخند ایجاد سیستم جونده مناسب و هارمونی عضلات صورت، دندان و لب می باشد.افزایش سن و ژنتیک هر فرد در به هم ریختن هارمونی طلایی موثر است، لذا دخالت پزشک در صورت نیاز بیمار می‌تواند هارمونی صورت را به عدد فی نزدیک کند.

نسبت های طلایی صورت:

ابعاد کلی صورت از نوک سر تا چانه به نسبت عرض صورت از استخوان گونه(Zygoma) تا گونه ی سمت مقابل عدد فی یا نسبت 1.6 است.

در تناسب هارمونی طلایی، طول هر بینی متناسب با طول گوش باشد و فاصله بین دو چشم به اندازه طول هر چشم باشد. عرض صورت به 5 قسمت، تقسیم می شود و هر قسمت به اندازه یک چشم است و همه نسبت‌ها برابرند. فاصله ابرو تا چانه برابر عرض صورت می باشد.

از نمای روبه رو در نسبت طلایی، گوشه‌ی لب در حالت عادی وسط قرنیه ی دو چشم می‌باشد و گوشه ی پره‌ی بینی به موازات گوشه‌ی داخلی چشم باشد. در 1/3 تحتانی صورت هارمونی در آن است که فاصله ی لب پایین تا چانه 2/3 اندازه ی تحتانی صورت باشد و فاصله لب تا پایین بینی 1/3 اندازه ی تحتانی صورت باشد.

در هارمونی لب بالا باید برجسته باشد و کمان کوپید داشته باشد و حدود 1 تا 2 میلیمتر جلو زده‌تر از لب پایین باشد و لب پایین یک و نیم برابر ضخیم‌تر از لب بالا باشد.
زیبایی در لبخند برای ما یعنی هارمونی در عضلات صورت و قرینگی در حالت عادی و انقباضات حین لبخند است. پلن آکلوزال یا خط جونده بین دندانی باید موازی با خط وسط دو مردمک چشم باشد.

2 دیدگاه برای “فیبوناچی و تاثیر آن در صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *