بلیچینگ دندان

 

بلیچینگ دندان

امروزه توجه به سلامت دهان و دندان از اهمیت بسار بالایی برخوردار است. یکی از نکات بسیار مهم در داشتن یک لبخند زیبا و منحصر به فرد سفید بودن رنگ دندان‌ها می‌باشد. روش‌های مختلفی جهت تغییر رنگ دندان اعم از لمینت سرامیکی دندان، کامپوزیت ونیر و بلیچینگ دندان وجود دارد؛ اما نکته بسیار مهم در انتخاب بهترین و آسان‌ترین روش جهت سفید کردن دندان‌ها، کم تهاجمی بودن آن روش می‌باشد. بلیچینگ دندان یکی از روش‌ها سفید کردن دندان می‌باشد که در مقایسه با روش‌های دیگر بسیار کم تهاجمی بوده و در کم‌ترین زمان ممکن برای دندان‌های هر فرد قابل انجام است. کم تهاجمی بودن بلیچینگ دندان باعث شده تا افراد زیادی خواهان انجام این روش زیبایی درمانی برای دندان‌های خود باشند. در این مقاله قصد داریم به شما انواع بلیچینگ دندان در کلینیک تخصصی دکتر مریم امیدی، معایب، مزایا و مراقبت‌های بعد از انواع بلیچینگ را معرفی کنیم، با ما همراه باشید.

بلیچینگ دندان چیست؟ (Teeth bleaching)

یکی از محبوب‌ترین روش‌ها جهت سفید کردن دندان‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بلیجینگ دندان(Teeth bleaching) می‌باشد. دلایل بسیار زیادی  از قبیل، عدم استفاده صحیح از مسواک و دهان شویه، مصرف زیاد قهوه، دخانیات و… به مرور سبب تغییر رنگ مینای دندان و بد رنگ شدن آن می‌شود. همچنین مصرف برخی مواد غذایی که حذف کردن آنها از برنامه غذایی ممکن نیست مانند،زردچوبه که ادویه غالب غذا‌ها است، رب گوجه و مواد دارای رنگ‌های افزودنی همانند پفک و پاستیل و… در تغییر رنگ دندان تاثیر بسیار زیادی دارند. بلیچینگ دندان(Teeth bleaching) روشی تضمینی می‌باشد که به راحتی سبب سفید شدن دندان‌های افراد می‌شود. گر چه برخی از لکه‌ها با تکنیک‌های سفید کردن دندان به راحتی قابل از بین بردن می‌باشند؛ اما بلیچینگ یکی از روش‌های اصلاح لبخند می‌باشد که با استفاده از مواد ویژه‌ای قابل اجرا می‌باشد. این روش سفید کردن دندان به دلیل کم تهاجمی بودن و بهره گیری از مواد بی‌ضرر توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است.

شایع‌ترین عوامل زرد شدن دندان‌ها

دندان طبیعی هر فرد از دو ببخش مینای دندان و عاج تشکیل شده است، مینای دندان بر روی عاج قرار گرفته است و ظاهر سفید دندان را ایجاد می‌کند. این در حالی است که با افزایش سن در افرا ضخامت مینای دندان به مرور کم شده و در نهایت نگ عاج نمایان می‌شود و دندان زرد به نظر می‌رسد؛ اما این در حالی است که استفاده از برخی از مواد غذایی و عادت‌های ناصحیح سبب تغییر رنگ و سرعت بخشیدن به تغییر رنگ مینای دندان شده.

 • مصرف دخانیات به ویژه سیگار و قلیون
 • پیروی از رژیم غذایی نامناسب
 • مصرف مداوم چای، قهوه و نوشابه

مزایای بلیچینگ دندان

این روش سفید کننده دندان، از مزایای بسیار زیادی برخوردار می‌باشد که این مزایاها سبب وجه تمایز این روش نسبت به روش‌های دیگر شده است.

 • برای انجام این روش نیازی به بی‌حسی نمی‌باشد.
 • بلیچینگ قابل تکرار بوده و درمان مداوم برای دندان‌های فرد می‌باشد.
 • روشی ایمن و بدون خطر
 • بلیچینگ دندان یکی از محافظه کارانه روش برای سفید کردن دندان می‌باشد.

همانطور که گفته شد، بلیچینگ روشی کاملا ایمن بوده و قابل تکرار است، همین امر سبب شده تا بلیچینگ دندان آسیبی به مینا و عاج دندان وارد نکند.

معایب بلیچینگ دندان

در روش بلیچینگ بر خلاف روش‌های دیگر معایب بسیار کمی وجود دارد و تمامی افراد این روش درمانی را کم تهاجم می‌دانند. از معایب بلیچینگ دندان می‌توان به حساس شدن دندان و لثه تا مدتی پس از انجام این روش درمانی و زیبایی اشاره کرد، در واقع برخی از دندان پس از بلیچینگ نسبت به آب و هوای سرد در مدت زمان بسیار کوتاه بعد از بلیچینگ حساس شده که این امر کاملا طبیعی بوده و پس از گذشت مدت زمان کوتاه برگشت پذیر می‌باشد.

معایب بلیچینگ دندان

انواع بلیچینگ دندان

همانطور که در بالا به آن اشاره شد به دلیل کم تهاجمی بودن این روش زیبایی برای سفید کردن دندان طرفداران بسیار زیادی برای انجام این روش وجود دارد، انواع بلیجینگ دندان عبارت است از:

 1. بلیچینگ دندان در خانه(Home bleeching)
 2. بلیچینگ دندان در مطب(office bleeching)
 3. سلف بلیچینگ(Self Bleeching)

در مورد هر سه روش بلیچینگ در ادامه توضیح داده ‌ایم تا به راحتی روش مورد نظر خود را انتخاب کنید.حال به این فکر کنید که شما می‌توایند به راحتی بلچینگ را در خانه انجام دهید.

بلیچینگ دندان در خانه(Home bleeching)

یکی از انواع بلیچینگ که طرفداران خاص خود را دارد، بلیچینگ دندان در خانه یا Home Bleeching می‌باشد که تحت نظر دندانپزشک متخصص در منزل توسط خود فرد توسط قالب ژله‌ای بسیار سبک انجام پذیر است. یکی از روش‌های درمانی‌های نگهدارنده اصلی بوده، خوب است بدانید که در درمان‌های اصلی جهت سفید کردن دندان ماکسیمم رنگ را با مواد غلیظ‌تر هیدروژن پر اکسید(H2O2) ترکیب می‌شوند و بر دندان قرار می‌گیرد. در روش بلیچینگ دندان در خانه درصد ضعیف‌تری از هیدروژن پر اکسید را دارا می‌باشد(این میزان حدود 15 تا 22 درصد می‌باشد.)، که از ورود مواد اضافه و جذب دوباره آن توسط دندان جلوگیری می‌کند.

 

بلیچینگ دندان در خانه

مراحل انجام بلیچینگ دندان در خانه

برخی از افراد برای سفید کردن دندان خود بنابر دلایلی علاقه به حضور در کلینیک دندانپزشکی را ندارند؛ اما می‌توانند در خانه همان خدماتی را که در مطب دریافت می‌کنند را نیز دریافت نمایند.

 • در ابتدا باید به دندانپزشک متخصص جهت تهیه قالب از دندان خود، مراجعه نمایید. در لابراتور توسط قالب دندان‌های شما تری پلاستیک ساخته می‌شود.
 • ژل بلیجینگ مخصوص به اندازه تجویز شده توسط دندانپزشک متخصص درون تری بلیچینگ ریخته شده و بر روی دندان قرار می‌گیرد.
 • مدت زمانی که قالب بر روی دندان فرد قرار می‌گیرد به جنس دندان فرد و توسط دندانپزشک متقابلا به فرد اعلام می‌گردد.
 • کل پروسه در این نوع بلیچینگ بین یک الی دو هفته زمان بر است.

این روش نیاز به صبر و حوصله بسیار بالایی دارد، چنانچه فرد فرصت کافی ندارد و بخواهد بلیچینگ دندان را در سریع‌ترین و کم‌ترین زمان انجام دهد، بهتر است این کار در مطب دندانپزشک برای فرد صورت گیرد.

بلیچینگ دندان در مطب(office bleeching)

این نوع بلیچینگ توسط دندانپزشک متخصص در مطب صورت می‌گیرد. در روش بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشک با بررسی و ویزیت دندان‌های فرد و نظر شخصی مراجعه کننده یکی از سه روش بلیچینگ در مطب برای وی قابل اجرا خواهد بود.

 1. بلیچینگ دندان با نور لایت(LED)

یکی از تکنیک‌های موثر در سفید کردن دندان هر فرد استفاده از نور فعال می‌باشد. برای انجام بلیجینگ دندان توسط نور می‌توان از نورهایی همچون نورهای فرابنفش(UV)، چراغ‌های هالوژن و چراغ‌های(LED) استفاده کرد. یکی از نورهایی که به طور گسترده توسط دندانپزشک به فرد توصیه می‌شود، نورهای LED آبی یا لایت می‌باشد. دلیل محبوبیت این نور این است که نسبت به دیگر نورها به ویژه نور UV ایمن‌تر می‌باشد. استفاده از نور لایت سبب فعال شدن ماده موثر بلیچینگ(هیدروژن پر اکسید) می‌گردد.

مراحل انجام بلیچینگ دندان با نور لایت

در این نوع روش بلیچینگ مراحل بسیار گسترده‌ توسط دندانپزشک بر روی دندان فرد باید طی شود تا نتیجه دلخواه و رضایت بخش ایجاد شود.

 • در اولین گام دندان‌ها به خوبی توسط دندانپزشک تمیز می‌شوند.
 • از وسیله‌ای مخصوص جهت باز نگه داشتن لب جهت دسترسی بیشتر و بهتر به تمامی دندان‌ها استفاده می‌شود.
 • ژل سفید کننده متشکل از محلول هیدروژن پراکسید با ضخامت یک الی 2 میلی متر بر روی دندان قرار می‌گیرد.
 • به وسیله یک دستگاه که نور لایت آبی از خود ساطع می‌کند را بر روی مخلوط قرار گرفته بر روی دندان قرار می‌دهد.
 • دندانپزشک ممکن است چندین بار این مراحل را برای سفید شدن دندان به میزان دلخواه مراجعه کننده انجام دهد.
 1. بلیچینگ دندان توسط لیزر

استفاده از انرژی لیزر جهت سفید کردن دندان‌ها توسط FDA و مجامع علمی کاملا تایید شده است. بلیچینگ دندان توسط لیزر، یکی از مناسب‌ترین روش‌ها برای افرادی با سن بالا،دندان‌های حساس، مینای بسیار نازک و خواهان روش درمانی کم حساسیت‌تر می‌باشد. طول موج کارکرد در این روش 800 تا 900 nm(نانومتر) است، این طول موج با تابش بر مواد بلیچینگ قرار گرفته بر دندان، سبب فعال کردن و موثرتر کردن مواد بلیچینگ می‌شود. بلیچینگ دندان با لیزر، سرعت و میزان اثر بخشی درمان بیشتری در سفید کردن دندان‌ها دارد. در این روش حساسیت بعد از درمان به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. دستگاه لیزر این قابلیت را دارند که با دارا بودن حالت ضد حساسیت خود، سبب کوچک‌تر کردن توبول‌های عاجی شود.

مراحل سفید کردن دندان با لیزر

در روش استفاده از لیزر جهت سفید کردن مینای دندان، نیاز به مراحل انجام این روش می‌باشد تا افراد با خیالی آسوده بتوانند این روش را انتخاب نمایند.

 • در اولین گام دندانپزشک قسمت‌های نرم دهان مانند لثه، لب و زبان را به وسیله باندهای مخصوص به خوبی می‌پوشاند تا بر اثر تابش نور لیزر آسیبی به این قسمت‌ها وارد نشود.
 • مرحله‌ی دوم، ژل‌های سفید کننده مخصوصی به تمامی دندان‌های فرد زده می‌شود.
 • ماده‌ی اصلی این ژل پراکسید هیدروژن می‌باشد. دلیل استفاده این ژل این است که حساسیت این ژل به نور سبب تاثیر گذاری بیشتر می‌شود.
 • در سومین مرحله، لیزر به وسیله دستگاهی مخصوص به ژل‌های سفید کننده تابیده می‌شود.
 • بر اثر تابش این نور به ژل، اکسیژن از آن ژل آزاد شده و سبب سفید شدن دندان‌ها می‌شود.
 • این روش بدون کوچک‌ترین آسیبی به دندان در کم‌ترین زمان ممکن انجام پذیر می‌باشد.

بلیچینگ دندان

 

سلف بلیچینگ(Self Bleeching)

در این روش بلیچینگ دندان، فقط مواد بلیچینگ یعنی هیدروژن پر اکسید بدون دخالت عامل فعال کننده بر روی دندان فرد قرار توسط مدت زمان معین از سوی دندانپزشک متخصص بسته به جنس دندان فرد و سن او به دفعات 3 تا 4 بار به مدت 5 الی 15 دقیقه بر روی دندان او قرار گرفته می‌شود. مدت زمان قرار گیری مواد بر روی دندان، میزان استفاده و تکرار دفعات آن توسط فرد از سوی دندانپزشک متخصص پس از بررسی صحیح دندان به فرد اعام می‌گردد.

مراقبت‌های پس از بلیچینگ دندان

توجه به مراقبت‌های پس از بلیچینگ می‌تواند در سلامت دندان و بالا بردن طول عمر این روش به شما کمک بسیار زیادی کند، مراقبت‌های پس از بلیچینگ به شرح زیر می‌باشد.

 • ساعات اولیه لثه و دندان خود را با آب ولرم به خوبی بشویید.
 • دندان‌های خود را روزی دو بار با آب گرم شست و شو دهید.
 •  نوشیدنی‌هایی همانند قهوه و چای پررنگ می‌تواند سبب ایجاد لک بر روی مینای دندان شما شوند.
 • از مصرف غذاهای سرد جدا خودداری کنید.
 • یک هفته پس از بلیچینگ دندان خود جهت چک کردن وضعیت دندان‌های خود به دندانپزشک مراجعه نمایید.

مراقبت‌های صحیح و اصولی از دندان پس از انجام هر روش درمانی و زیبایی می‌تواند در بالا بردن طول عمر آن روش به شما کمک بسیار زیادی کند و همچنین تاثیر بسیار زیادی در سلامت دندان‌های شما بگذارد.

هزینه بلیچینگ دندان در شیراز

موارد بسیار زیادی نظیر نوع روش درمانی، میزان سلامت دندان، هزینه تجهیزات و مواد مصرفی می‌تواند در هزینه بلیچینگ دندان تاثیر گذار باشد. با توجه به هزینه بسیار پایین بلیچینگ دندان هنوز برخی از افراد هستن که از روش‌های بی‌تاثیر و یا بی‌تاثیر جهت سفید کردن دندان خود استفاده می‌کنند. بلیچینگ دندان با قیمتی بسیار اقتصادی به شما در سفید کردن دندان خود در کوتاه‌ترین زمان ممکن کمک می‌کند.

Wisdom tooth surgery

بلیچینگ دندان در شیراز

روش‌های بسیاری جهت سفید کردن دندان در کم‌ترین زمان ممکن وجود دارد؛ اما مهم‌ترین نکته در انتخاب روش میزان تهاجمی بودن و طول عمر آن روش می‌باشد. بلیچینگ دندان یکی از روش‌های موثر و پر طرفدار می‌باشد که دندان‌هایی سفید و لبخندی زیبا را در کم‌ترین زمان ممکن برای فرد به ارمغان می‌آورد. شما با بررسی انواع بلیچینگ و انتخاب هر یک می‌توانید در کم‌ترین زمان ممکن لبخندی زیبا و دندان‌هایی سفید در اختیار داشته باشید. در کنار توجه به این موارد تجربه و میزان تبحر دندانپزشکی که جهت انجام روش‌های زیبایی به آن مراجعه می‌کنید حائز اهمیت می‌باشد.

در کلینیک تخصصی دکتر مریم امیدی با بهره گیری از به روزترین روش‌های درمانی نوین و استفاده از باکیفیت‌ترین مواد بلیچینگ اعم از بوست(boost) و اولترادنت(ultradent)، لبخندی زیبا و دندان‌هایی سالم در سالیان متوالی داشته باشید. با دکتر مریم امیدی لبخندی زیبا و ماندگار را به خود هدیه دهید. جهت دریافت مشاوره و نوبت معاینه با کلینیک دکتر امیدی تماس بگیرید.