بریج دندان | مزایا، قیمت، چگونگی نصب

بریج دندان

احتمالا خودتان یا برخی از افرادی که در اطراف شما هستند، ممکن است که یکی از دندان های خود را از دست داده باشند. در حالی که دندان های مجاور همچنان سالم هستند. این مشکل می‌تواند در اثر تصادف، کشیدن دندان، بیماری‌های لثه، پوسیدگی دندان و حتی به صورت مادرزادی و رشد نکردن دندان‌ها پیش آید.

در چنین شرایطی دندانپزشک می‌تواند با روش بریج دندان، این فضای خالی که بین دندان‌ها است را پر کند و با روش پل دندان، جایگزین مناسبی برای دندان از دست رفته، ایجاد کند. در این مقاله قصد داریم از مزایای بریج دندانی بیشتر بدانیم. همچنین بدانیم قیمت بریج دندان تحت تاثیر چه عواملی است و اینکه استفاده از روش پل دندان برای چه افرادی مناسب است. به علاوه با مراحل بریج دندان آشنا شویم. پس حتما تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

معرفی بریج دندان

پل دندان یا بریج دندان یکی از روش‌های ترمیم دندان است که برای پر شدن فضای خالی بین دندان‌ها استفاده می‌شود. این فضای خالی ممکن است به هر دلیلی پیش آید و فرد دندان خود را از دست بدهد. لازم به ذکر است که استفاده از روش بریج دندان، مستلزم داشتن دندان‌های سالم و محکم در اطراف دندان از دست رفته است، تا پل دندان به خوبی روی دندان‌های محکم مجاور، قرار گیرند.

به طور کلی می‌توان گفت که در روش پل دندان اغلب از روکش‌هایی جهت قرار گرفتن بر روی دو دندان کنار فضای خالی و از پروتز مصنوعی جهت قرار گرفتن در محل دندان از دست رفته، استفاده می‌شود. که نهایتا با سیمان کردن آن بر روی دندان‌های مجاور در جای خود محکم می‌شود.

مزایای بریج دندان

وجود هر یک از دندان‌ها اهمیت زیادی دارد و از دست دادن هر کدام از دندان ها می‌تواند باعث بروز مشکلاتی برای فرد شود. همانطور که در بالا هم اشاره کردیم پل دندان یکی از راهکارهای پر شدن فضای خالی بین دندان‌ها است. در ادامه مطلب به بررسی مزایای پل دندان می‌پردازیم.

  • کمک به جویدن بهتر غذا و جلوگیری از مشکلات گوارشی
  • اصلاح طرح لبخند شخص
  • افزایش اعتماد به نفس فرد
  • برطرف شدن مشکل در تلفظ صحیح کلمات
  • پر شدن فضای خالی بین دندان‌ها با هزینه مقرون به صرفه
  • ممانعت از حرکت دندان‌ها و جلوگیری از به هم خوردن نظم آن‌ها
  • جلوگیری از بروز مشکل و درد در فک شخص

شما را به مطالعه مقاله لومینرز دندان چیست؟ دعوت می‌کنیم.

قیمت بریج دندان چقدر است؟

قیمت بریج دندان تحت تاثیر موارد مختلفی می‌باشد. یکی از این موارد تحت پوشش بیمه قرار گرفتن یا قرار نگرفتن این درمان است. همچنین نوع بریج دندانی، میزان دستمزد دندانپزشک و همچنین میزان هزینه‌ای که لابراتوار جهت ساخت آن درخواست می‌کند، از دیگر عواملی هستند که در قیمت بریج دندان اثرگذار می‌باشند.

اگر شما نیاز به انجام بریج دندان در شیراز و یا سایر خدمات دندانپزشکی از قبیل کشیدن دندان ، پر کردن دندان و… را دارید می‌توانید به کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر مریم امیدی واقع در شیراز، پل ستارخان، ساختمان صدگل، واحد یک مراجعه نمایید. این مرکز درمانی همه روزه آماده ارائه خدمات به بیماران عزیز می‌باشد.

میزان دوام و ماندگاری پل دندان چقدر است؟

برای بسیاری از افراد این سوال پیش می‌آید که پل دندان تا چه اندازه دوام و ماندگاری دارد. در پاسخ به این پرسش باید گفت که طول عمر بریج دندان ارتباط مستقیمی با چگونگی رعایت بهداشت دهان و دندان دارد. روش صحیح مسواک زدن و نحوه استفاده از نخ دندان صحیح در ماندگاری و سلامت دندان‌ها و همچنین پل دندان تاثیرگذار هستند.

چنانچه این موارد رعایت شوند، بریج دندان می‌تواند بین 5 تا 7 سال دوام آورد. ناگفته نماند که با انجام مراقبت‌های حرفه‌ای و توجه به چکاپ‌های دندانپزشکی این احتمال وجود دارد که پل دندانی تا 10 سال نیز دوام و ماندگاری داشته باشند.

آشنایی با مراحل نصب بریج دندان

برای نصب پل دندان نیاز به انجام اقداماتی است که اکنون به بیان آن‌ها می‌پردازیم.

آماده کردن دندان های مجاور فضای خالی

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، از دندان های مجاور فضای خالی جهت نگهداری پل دندان استفاده می‌شود. این دندان‌ها باید استحکام کافی را برای نگهداری بریج داشته باشند. در مرحله نخست، این دو دندان جانبی کمی تراشیده می‌شوند. تا دندانپزشک بتواند روکش را روی آن‌ها نصب کند. این کار با این هدف انجام می‌شود که اندازه دندانها برای قرار دادن روکش‌ها و سیمان کردن آنها مناسب شود.

قالب‌گیری از دندان‌ها

در مرحله بعد نیاز است که برای انجام قالب گیری و یا اسکن دیجیتال اقدامات لازم صورت گیرد. با توجه به فرم دندان ها، قالب دندان هر فرد با شخص دیگر متفاوت است.‌ پس این مرحله نیاز به دقت نظر بیشتری دارد. قالب و یا اسکن تهیه شده به لابراتوار ارسال می‌گردد تا پل دندانی بر اساس آن ساخته شود.

لازم به ذکر است که در طول مدتی که بیمار برای آماده شدن پل دندان منتظر است، دندانپزشک برای محافظت از دندان‌های تراشیده شده او، از یک بریج دندان موقت استفاده می‌کند و آن را روی دندان‌های بیمار قرار می‌دهد.

نصب پل دندان

پس از آماده شدن پل دندان، لازم است که بریج موقتی که قبلا برای بیمار قرار داده شده بود، برداشته شود. اکنون دندانپزشک به دقت بریج دندان را در محل اصلی خود قرار می‌دهد و آن را جایگزین پل موقت قبلی می‌کند. دندانپزشک بررسی می‌کند که این پل به درستی در مناسب‌ترین مکان خود قرار گرفته باشد و بیمار را دچار مشکل نکند. بیماران عزیزی که قصد انجام بریج دندان در شیراز را دارند می‌توانند از طریق شماره تماس 36494982-071 با کلینیک دندانپزشکی تماس برقرار کرده و وقت خود را رزرو کنند.

پل دندان

راهکارهای مفید برای افزایش طول عمر بریج

برای افزایش طول عمر بریج دندانی رعایت بهداشت دهان و دندان و انجام برخی مراقبت ها نیاز است.‌با این راهکارهای ساده، پل دندان تا مدت زمان بیشتری قابل استفاده خواهد بود. و بدین ترتیب از صرف هزینه‌های بیشتر جلوگیری می‌شود. علاوه بر رعایت نکات بهداشتی دهان، انجام چکاپ‌های شش ماه یکبار نزد دندانپزشک نیز توصیه می‌گردد.

در صورت وجود هر مشکلی، اقدامات و درمان‌های جانبی توسط دندانپزشک به موقع انجام می‌شود. درنتیجه از بدتر شدن شرایط و بروز عوارض بعدی پیشگیری می‌شود. انجام این کار در افزایش طول عمر پل‌های دندانی بسیار موثر است.

به علاوه داشتن رژیم غذایی مناسب و کاهش مصرف غذاها و نوشیدنی‌های حاوی قند، اسید، الکل و رنگ‌دانه‌ها به میزان زیادی در حفظ سلامت دندان و همچنین هرگونه ترمیم، پروتز و روکش موجود در دهان کمک می‌کند.

ترک برخی از عادت‌های رفتاری همچون دندان قروچه و یا سیگار کشیدن و همچنین گاز نگرفتن غذاهای سفت نیز به افزایش طول عمر بریج کمک می‌کند.

مطالعه مقاله پست و روکش دندان چیست؟ را به شما یشنهاد می‌کنیم.

پاسخ به پرسش‌های متداول

مهم‌ترین سوالات پر تکرار شما

پل دندان بهتر است یا ایمپلنت دندان؟

پاسخ به این سوال برای هر فرد متفاوت است. و نیاز به مراجعه به کلینیک دندانپزشکی و معاینه توسط پزشک را دارد. اما به طور کلی در انتخاب بین بریج دندان و ایمپلنت دندان بایستی به برخی موارد دقت داشت. یکی از این موارد برای انجام ایمپلنت دندان، داشتن شرایطی مانند تراکم استخوان کافی و سلامت عمومی خوب است. درصورتیکه بیمار این شرایط را داشته باشد می‌تواند از روش ایمپلنت استفاده کند. در غیر اینصورت بایستی روش پل دندان انتخاب شود.

همچنین باید در نظر داشت که با توجه به اینکه ایمپلنت درون استخوان فک کاشته می‌شود و عملکردی مشابه با عملکرد ریشه دندان‌های طبیعی دارند از بروز مشکل تحلیل لثه پیشگیری می‌کنند. اما بریج درون فک قرار نمیگیرد. به همین دلیل در پیشگیری از تحلیل لثه تاثیرگذار نیست.

بریج بهتر است یا دندان مصنوعی؟

پاسخ این سوال در هر فرد پس از معاینه توسط دندانپزشک مشخص می‌شود. اما چند فاکتور در این انتخاب موثر هستند. برای استفاده از پل دندان، داشتن دندان‌های مجاور محکم امری لازم است. از دندان‌های محکم و سالم به عنوان تکیه گاه برای سیمان کردن بریج بر روی آن‌ها استفاده می‌شود. اما در استفاده از دندان‌های مصنوعی احتیاجی به تراشیدن و روکش کردن آن‌ها نیست.

از طرفی باید توجه داشت که دندان‌های مصنوعی متحرک هستند و به راحتی می‌توان آن‌ها را از دهان خارج کرد. اما بریج دندان اینگونه نیست و پس از نصب در جای خود محکم می‌شود.

مقایسه قیمت پل دندان، ایمپلنت دندان و دندان مصنوعی چگونه است؟

با توجه به اینکه ایمپلنت دندان درون استخوان فک کاشته می‌شود، هزینه بیشتری نسبت به دو روش دیگر دارد. البته این نکته را هم باید در نظر داشت که ایمپلنت دندان یک روش دائمی است، به این دلیل که دیگر نیاز نیست پس از مدت زمان کوتاهی مجدداً برای تعویض آن هزینه‌ای پرداخت کرد. بنابراین روشی مقرون به صرفه‌تر به شمار می‌آید. در مقایسه قیمت دندان‌های مصنوعی و بریج نیز باید گفت که دندان مصنوعی در مقایسه با پل دندان ارزان‌تر هستند.

عوارض استفاده از بریج دندان چیست؟

مهمترین کار برای جلوگیری از بروز هرگونه عارضه در دندان‌ها، رعایت بهداشت دهان و دندان است. با انجام اصولی مسواک و استفاده صحیح از نخ دندان تا حد زیادی از مشکلات پیشگیری می‌شود. اما در روش بریج دندان، خراب شدن دندان‌های مجاور و یا سیمان می‌تواند باعث خراب شدن پل و یا شل شدن آن گردد.‌ چنانچه دندان‌های جانبی که به عنوان پایه و نگهدارنده از آنها استفاده شده است، سالم باشند، دندانپزشک می‌تواند بریج دندانی را مجدداً در محل خود محکم کرده و یا در صورت لزوم آن را تعویض کند.

آیا نصب پل دندان دردناک است؟

از داروی بی‌حسی موضعی به هنگام تراشیدن دندان‌های مجاور استفاده می‌شود تا بیمار دردی را احساس نکند. با توجه به اینکه پس از نصب بریج دندان، دندان‌ها به صورت موقتی نسبت به دما کمی حساس می‌شوند، پیشنهاد می‌کنیم که تا چند روز از خوردن و آشامیدن غذاها و نوشیدنی‌های سرد و گرم اجتناب گردد. برای جلوگیری از درد دندان‌های مجاور نیز بهتر است از گاز زدن خوراکی‌های سفت با بریج، پرهیز شود.

تهیه نرمال سالین در خانه

جمع‌بندی

بریج دندان یکی از روش های جایگزین کردن دندان از دست رفته است. استفاده از این روش مستلزم داشتن دندان های محکم در مجاور فضای خالی دندان است. این روش نسبت به ایمپلنت هزینه کمتری دارد. چنانچه نیاز به مشاوره و انجام بریج دندان در شیراز را دارید و یا قصد انجام سایر خدمات دندانپزشکی از قبیل باندینگ دندان ، جرمگیری دندان، بلیچینگ دندان و.. را دارید، به کلینیک دندانپزشکی دکتر مریم امیدی مراجعه نمایید. دکتر مریم امیدی، فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دارای فلوشیپ زیبایی از ایتالیا با سال‌ها تجربه جهت درمان در کنار شماست.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *