لمینت دندان

 

 

اجرای لمینت دندان در شیراز

یکی از مولفه‌های بسیار تاثیر گذار در زیبایی افراد، داشتن لبخند بسیار زیبا می‌باشد. داشتن لبخند و دندان سالم و زیبا تاثیر بسیار زیادی بر روی اعتماد به نفس شما دارد و می‌تواند شما را زیباتر و جوان‌تر جلوه دهد. یکی از روش‌هایی که تاثیر بسیار زیادی در نظم و سلامت دندان‌های هر فرد دارد، لمینت دندان و کامپوزیت ونیر می‌باشد. در واقع لمینت دندان نوعی روکش جهت بالا بردن زیبایی دندان بوده که از طریق آن می‌توانید از دندان‌های سفید و یکدست خود لذت ببرید؛ اما در حقیقت این روکش سفید چیست؟ مزایا و معایب لمینت دندان چیست؟ و تا چه مدت زمانی بر روی دندان می‌ماند؟ در این مقاله سعی کرده‌ایم تا به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم پس با ما همراه باشید.

لمینت دندان چیست؟

(Dental laminate) یا لمینت دندان که گاهی به آن(Veneer) گفته می‌شود، روکش ظریف و بسیار نازکی است که همرنگ دندان‌های فرد بوده که جهت بهبود زیبایی لبخند و ظاهر کلی فرد طراحی و جای گذاری می‌شود. زمانی که قطعات کوچک لمینت، بر روی دندان قرار می‌گیرد سبب، تغییر رنگ، شکل و حالت، اندازه و طول دندان‌ها به صورت دلخواه می‌شود. لمینت به راحتی می‌تواند عیوب دندان را بپوشاند و دندانی یکدست و صاف را برای فرد به ارمغان آورد. علاوبر زیبایی لمنیت می‌تواند سبب مقاوم سازی دندان و مینای دندان در برارب عوامل مختل شود.

کاربرد لمینت دندان چیست؟

به طور کلی از لمینت دندان برای درمان مشکلات دندان استفاده می‌شود. در نظر داشته باشید که روش درمانی جهت از بین بردن مشکلات دندان پس از بررسی و معاینه توسط پزشک متخصص مشخص خواهد شد.

 • شکستگی‌های دندان
 • بد رنگی و عدم رضایت فرد از رنگ دندان خود
 • ترک خوردگی دندان از برخی نواحی
 • کج و بد فرم بودن دندان

با تشخیص و معاینه دندانپزشک متخصص، زمانی که فرد علائم بالا را دارا باشد به لمینت دندان نیاز دارد.

جنس لمینت دندان از چیست؟

لمینت‌ها می‌توانند گاهی از جنس پرسلن(چینی) و یا مواد مخصوص کامپوزیت(رزین)  تهیه شوند. لمینت‌‌هایی که از جنس پرسلن هستند، در مقایسه با لمینت‌های کامپوزیت‌ رزین از مقاومت بالایی در برابر لکه‌ها برخوردار هستند. روکش‌های چینی یا پرسلن علاوبر داشتن مقاومت بسیار بالا در برابر لک، ویژگی‌های بازتابش نور در آن‌ها به دندان طبیعی نزدیک‌تر می‌باشد. برای انتخاب بهترین روکش شما باید ابتدا با دندانپزشک متخصص خود مشورت کنید. لمینت پرسلن از لایه‌های نازک چینی ممتخلف که با مینای دندان طبیعی و لایه چسبیده، جایگزین می‌شود.

بر خلاف تصور عموم مردم، برای ساخت لمینت چینی نیازی به تراشیدن دندان نیست و در صورت تشخیص و انتخاب روش درمانی مناسب توسط  دندانپزشک متخصص، فقط برخی از نیازهای آماده سازی برای لمینت بدون آسیب به دندان طبیعی فرد محدود می‌شود.

 

عمر لمینت دندان

مراحل انجام لمینت دندان

مراحل انجام لمینت برای هر فرد در سه جلسه خلاصه می‌شود، جلسه اول جهت مشاوره و چکاپ دندان، مرحله دوم شامل آماده سازی و مرحله شوم شامل جایگذاری کار بر روی دندان فرد می‌باشد.

مرحله‌ی اول

در این مرحله هدف و خواسته خود را با دندانپزشک متخصص خود در میان می‌گذارید، همچنین ممکن است برای بررسی دقیق‌تر از دندان‌ها توسط اشعه ایکس از دندان تصویر برداری می‌شود. سپس پزشک متخصص با بررسی دقیق‌تر دندان‌های شما و تهیه یک تصویر به شما نشان می‌دهد که بعد از انجام لمینت دندان‌های شما چه فرمی را به خود می‌گیرد.

مرحله‌ی دوم

در مرحله‌ی دوم در حقیقت جانشینی بخشی از مینای دندان آغاز می‌شود، به همین دلیل ابتدا باید مقدار بسیار کمی از سطح مینای دندان برداشته و تراشیده شود تا فضای مناسب برای قرار دادن لمینت بر روی دندان ایجاد شود. مقدار مینایی که تراشیده می‌شود، در بیشتر موارد بین سه دهم یا یک میلی متر است که تقریبا برابر با ضخامت روکش لمینت می‌باشد. این کار می‌تواند با بی‌حسی یا بدون بی‌حسی صورت گیرد. پس از تراشیدن دندان دندانپزشک قالب و یا مدلی از دندان را ایجاد می‌کند و آن را به آزمایشگاه مخصوص منتقل کرده تا لمینت سفارشی شما ساخته شود. معمولا بین 2 تا 4 هفته طول می‌کشد تا روکش‌های لمینت از آزمایشگاه برگردانده شوند.

مرحله‌ی سوم

آخرین مرحله، مرحله‌ی قرار دان لمینت بر روی دندان می‌باشد. دندانپزشک قبل از چسباندن دائمی لمینت با سیمان مخصوص، آن را بر روی دندان خود فرد می‌گذارد تا تناسب و رنگ آن را بررسی نماید، و در صورت لزوم آن را مرتب سازد. رنگ روکش را می‌توان با سایه مورد استفاده از سیمان به خوبی تنظیم نمود. سپس دندانپزشک دندان را تمیز کرده و کمی سطح دندان را سوهان کشیده و زبر می‌کند تا اتصال قوی‌تری ایجاد شود. سپس سیمان مخصوص را که معمولا یک رزین حساس ب نور است را به روکش می‌زند و در انتها آن را بر روی دندان قرار می‌دهد.

 

جنس لمینت دندان

معایب و مزایای لمینت دندان

هر فعالیت زیبایی بر روی صورت می‌تواند در کنار مزایایی که دارد، معایبی نیز داشته باشد. لمینت دندان یکی از فعالیت‌های زیبایی می‌باشد که علاوبر مزیت از معایبی نیز برخوردار می‌باشد.

مزیت لمینت

در صورتی که لمینت دندان زیر نظر دندانپزشک متخصص صورت گیرد می‌تواند مزایای بسیار زیادی داشته باشد و دندان‌های صاف و یکدست را به ارمغان آورد.

اصلاح طرح لبخند

یکی از معیارهای زیبایی در هر فرد، داشتن لبخند زیبا و دندان‌های سالم و یکدست می‌باشد. لمینت دندان مورید بسیار مناسب جهت پوشانندگی رنگ زرد دندان برای افرادی که از رنگ دندان‌های خود ناراضی هستند، می‌باشد. لمینت دندان اصولی و صحیح می‌تواند طرح لبخند زیبایی را برای شما به ارمغان آورد و همچنین اعتناد به نفس شما را افزایش دهد.

کم تهاجمی بودن لمینت دندان

به طور کلی برای اتصال لمینت‌ها بر روی دندان طبیعی، باید مقداری از تاج دندان تراشیده شود، اما در لمینت دندان میزان تراش دادن تاج دندان نسبت به روش‌های مشابه دیگر بسیار کم‌تر می‌باشد و آسیب جدی و چندانی را به دندان وارد نمی‌کند.

مقاوم در برابر تغییر رنگ

یکی دیگر از مزیت‌های لمینت دندان، مقاومت بسیار بالای آن در برابر زرد شدن و تغییر رنگ در صورت نگهداری اصولی و مناسب می‌باشد. در صورتی که از رژیم غذایی به درستی پیروی کنید و نکات بهداشتی دهان و دندان خود را رعایت کنید، می‌توانید مدت زمان بسیار زیادی از درخشندگی لمینت خود لذت ببرید.

طبیعی بودن لمینت

در صورتی که علاقه به داشتن رنگ طبیعی دندان خود هستید، می‌توانید نزدیک‌ترین رنگ که به رنگ دندان‌های طبیعی نزدیک‌تر می‌باشد را جهت لمینت خود انتخاب کنید.

علاوبر مزایای بالا لمنیت دندان از دوام بسیار بالا و طول درمان کوتاه در بین روش‌های درمانی زیبایی دیگر برخوردار است.

 

مزیت لمینت دندان

معایب لمینت دندان

لمینت دندان در صورتی که توسط دندانپزشک متخصص صورت نگیرد معایب بسیاری برای دندان دارد. این معایب به شرح زیر می‌باشد.

جدا شدن از دندان فرد

یکی از نکات بسیار مهم که در طول عمر لمینت دندان تاثیر بسیار بالایی دارد، مهارت و میزان تجربه دندانپزشک می‌باشد. زمانی که دندانپزشک بر خلاف اخلاق حرفه‌ای و کاری خود، از چسب بی‌کیفیت برای مراجعه کننده خود استفاده کند ممکن است در کم‌ترین زمان ممکن لمینت قرار گرفته از روی دندان جدا شود. همین امر باعث شده تا افراد برای انجام لمینت دندان به دندانپزشک متخصص و با تجربه مراجعه کنند.

غیر قابل بازگشت 

یکی از معایب لمیینت سرامیکی این است، که این نوع لمینت امکان بازگشت ندارند، به دلیل اینکه در این نوع دندان دچار تراشیده شدن می‌شود. این بدین معنا است که شما نمی‌توانید لمینت ایجاد شده را از روی دندان‌هایتان بردارید. همچنین در کنار آن شما باید به طور ویژه‌ای از لمینت‌های خود مراقبت کنید، مصرف نوشابه‌های گازدار، قهوه، سیگار و دخانیات می‌تواند سبب ایجاد تغییر رنگ در لمینت در مدت زمان طولانی شود.

سرما و گرما

همانطور که تغییر دما به صورت یکباره برای دندان‌های طبیعی فرد مضر می‌باشد و سبب ایجاد ترک‌هایی در طول دراز مدت می‌شود، تغییر ناگهانی دما برای لمینت دندان سبب ایجاد ترک و در عین حال آسیب‌های جدی برای دندان‌ها خواهد شد.

لمینت دندان برای چه افرادی نامناسب است؟

لمینت دندان می‌تواند برای برخی از افراد نامناسب باشد و برعکس جلوه زیبایی برای این نوع افراد نداشته باشد، افرادی که دارای ویژگی‌های زیر می‌باشند، کیس نامناسب جهت انجام لمینت دندان می‌باشند.

 • لمنیت دندان برای افرادی که دندان آن‌ها به دلیل پوسیدگی و یا بیماری لثه فعال، ناسالم است پیشنهاد نمی‌شود.
 • در افرادی که دندان‌ آن‌ها در نتیجه پوسیدگی، شکستگی و پر کردن برخی از دندان‌ها ضعیف شده و مقاومت اولیه دندان‌ها از بین رفته است.
 • لمینت دندان برای افرادی که سطح و استحکام مینای دندان‌شان بسیار ضعیف است.
 • در بین افرادی که دارای دندون قروچه هستند و دندان‌های خود را بر روی هم می‌سابند انجام لمینت برای آن‌ها نامناسب بوده، زیرا این عادت می‌تواند باعث ترک خوردن و یا شکستن روکش دندان شود.

وجود موارد بالا در بین افرادی که قصد انجام لمینت را دارند بسیار نامناسب بوده و پیشنهاد نمی‌شود، البته در این زمنیه نظر پزشک متخصص نیز اهمیت بسیاری دارد.

افرادی که نباید لمینت دندان انجام دهند

در صورت کلی افرادی که شامل موارد زیر می‌شوند نمی‌توانند لمینت دندان انجام بدهند:

 • افرادی که دندان‌های آن‌ها به دلیل پوسیدگی یا بیماری لثه فعال ناسالم است.
 • افرادی که دندان آن‌ها در نتیجه پوسیدگی، شکستگی، پر کردن (در دندان‌های بزرگ) ضعیف شده است.
 • کسانی که روی سطح دندان خود مینای کافی ندارند.
 • افرادی که دچار دندان قروچه هستند و دندان‌های خود را به هم می سایند. زیرا این عادت می تواند باعث ترک خوردن یا شکستن روکش ها شود.

لمینت دندان در شیراز

فرق کامپوزیت و لمینت دندان

مهم‌ترین فرقی که لمینت و کامپوزیت دندان دارند جنس آن‌ها است. لمینت جنسی سرامیکی و کامپوزیت از جنس پلیمر است. برخی تفاوت‌های دیگر آن‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • لمینت در لابراتوار و کامپوزیت در مطب ساخته می‌شوند.
 • قیمت لمینت دندان بیشتر از کامپوزیت است.
 • لمینیت ثبات رنگ بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد.
 • عمر لمینت دندان سرامیکی از کامپوزیت بیشتر است.
 • در کامپوزیت دندان تراش کمتری نسبت به لمینت نیاز دارد.
 • لمینیت دندان نیاز به بی حسی دارد.
 • طول درمان لمینت سرامیکی از کامپوزیت بیشتر است.

مراقبت‌های بعد از انجام لمینت

در صورتی که به طور اصولی از لمینت دندان مراقبت شود، ماندگاری لمینت دندان می‌تواند 7 تا 15 سال برای فرد ماندگاری داشته باشد. البته در نظر داشته باشید، نگهداری از دندان‌های لمینت شده نیاز به اقدامات خاصی ندارد. موراد زیر در بالا بردن میزان ماندگاری لمنیت تاثیر بسیار زیادی دارد.

 • رعایت اصول اولیه بهداشت دندان و دهان
 • استفاده از نخ دندان
 • شست و شوی دهان شویه‌های مناسب جهت شست و شوی دندان
 • فشار آوردن بر دندان‌های لیمنت شده جهت آسیب رساندن به لمینت‌ها می‌شود.
 • پرهیز از شکستن و خورد کردن اجسام سفت و سخت
 • عدم خوردن نوشیدنی‌هایی نظیر چای و قهوه
 • عدم استفاده از دخانیات

رعایت اصولی موارد فوق در افزایش طول عمر لمینت‌های موجود بر روی دندان تاثیر به خصوصی دارد و حتی گاهی می‌تواند طول عمر لمینت را تا سالیان بسیار زیاد افزایش دهد.

مراقبت های لثه بعد از انجام لمینت دندان

ممکن است بعد از انجام لمینت دندان، دچار عفونت‌های لثه یا بیماری پریودنتال شوید. در این حالت لثه‌های شما دچار تحلیل می‌شود و می‌تواند اثرات نامطلوبی روی ونیر سرامیکی لمینت‌های شما داشته باشد. آن قسمت از لثه شما که در اثر عفونت ها از بین می‌رود و در ارتباط با لمینت قرار گرفته است، بسیار بر روی ظاهر شما تاثیر خواهد گذاشت. همچنین بر روی طول عمر لمینت شما نیز اثر گذار است. اگر دندان شما شما دچار پوسیدگی شد، باید حتما برای رفع این مشکل اقدام کنید. در غیر این صورت عفونت در دندان‌های شما تکثیر خواهد شد.

استفاده از مسواک نرم و خمیر دندان

بهد از انجام لمینت، باید از مسواک و خمیر دندان مخصوص آن استفاده کنید. آن‌ها معمولا نرم هستند و پرزهای سخت روی آن‌ها دیده نمی‌شود. چرا که وجود این پرزها روی مسواک، باعث ساییده شدن ونیر لمینت‌ها می‌شود. خمیر دندان شما نیز نباید جرو دسته ساینده باشد. بهترین کار این است که برای انتخاب بهتر مسواک و خمیر دندان از دندانپزشک خود مشورت بگیرید.

لمینت دندان

عدم مصرف دخانیات بعد از لمینت کردن دندان‌ها

عادت‌های بدی که می‌تواند به شدت به لمبنت دندان‌های شما آسیب برساند، سیگار کشیدن و قلیان کشیدن است. بزرگترین آسیب آن‌ها کمک به پوسیدگی زودتر دندان ها است. بنابراین عفونت تشکیل و به سرعت در دهان شما پخش می‌شود. در نهایت عمر لمینت شما به شدت کاهش پیدا می‌کند. پس بهتر است بعد از انجام این کار مصرف دخانیات را فراموش کنید.

لمینت دندان برای چه افرادی مناسب است؟

موراد بسیار زیادی، می‌تواند شما را  به کاندیدی بسیار مناسب جهت انجام لمینت تبدیل کند. در این قسمت دسته بندی جزئی از افرادی که کاندیدی مناسب جهت لمینت دندان می‌باشند.

بستن فاصله میان دندان یا دیاستم

دندان برخی از افراد ممکن است  فاصله زیاد و یا کمی داشته باشند، همچنین حالت و فرم قرار گیری دندا‌ن‌های هر فرد با یکدیگر متفاوت می‌باشد. در بیشتر موارد بدون درمان‌های خاص و سخت به راحتی می‌توان دیاستم یا فاصله میان دندان‌ها را کاهش داد و یا بست. در صورتی که فاصله میان دندان‌ها کم باشد، می‌تونا با اضافه کردن کامپوزیت‌ به یک طرف دندان به راحتی فاصله میان دندان را بست. اکثر مواقع که فاصله بین دندان زیاد باشد یا با اضافه کردن کامپوزیت این فاصله برطرف نشود، با انجام ونیر کامپوزیتی فاصله دندان بسته خواهد شد.

ممکن است رد برخی از شرایط به علت قرار گیری دندان‌ها نسبت به یکدیگر و با توجه به اندازه اصلی دندان‌ها، فقط با اضافه کردن و یا استفاده از وینر کامپوزیت نمی‌توان این فواصل را به راحتی بست.

نامرتبی دندان با اجرای لمینت

درمان نامنظمی دندان‌ها، با توجه به میزان و شدت نامنظمی با لمینت کامپوزیتی، ونیر کامپوزیت و در آخر با ارتودنسی قابل درمان می‌باشد. در برخی از نامنظمی‌ها که نیاز به تراشیدن دندان نمی‌باشد، برای روشن‌تر کردن دندان‌ها و یا تغییر فرم و حالت هر یک از ونیر کامپوزیتی استفاده می‌شود. در شرایطی که برطرف کردن این نامنظمی دون تراش دندان قابل اجرا نیست، از لمینت سرامیکی و در نهایت در بی‌نظمی شدید از روش درمانی ارتودنسی برای رفع این موضوع استفاده می‌شود. کاربرد لمینت به شرح زیر است.

 • روشن کردن رنگ دندان‌ها بنا بر درخواست مراجعه کننده
 • تغییر و اصلاح فرم دندان‌ها
 • منظم کردن دندان‌های بی‎‌نظم و نامنظم

لازم به ذکر است که در صورتی که نامنظم بودن دندان‌ها بیش از حد باشد و یا به علت قرار گیری قوس‌های فکی فرد برای اضافه کردن به سطح دندان را نداشته باشیم، ممکن است به جای ونیر کامپوزیتی نیاز به کامیپوزیت سرامیکی باشد.

موارد کاربرد لمینت دندان

برخی از عواملی که در افراد به انجام لمینت نیاز پیدا می‌کنند را خواندید. اما در کل انجام لمینت کاربردهای خاصی در برخی شرایط دارد مانند:

 • دندان‌هایی که به دلیل عصب‌کشی، مصرف تتراسایکلین یا سایر داروها، دریافت بیش از حد فلوراید، تاثیر رزین‌های پر‌کننده، و دلایل دیگر دچار تغییر رنگ شده اند.
 • دندان‌هایی که در اثر ساییدگی تغییر کرده‌اند.
 • دندان‌های ترک‌خورده یا شکسته
 • دندان‌های نامرتب، ناهموار یا نامنظم
 • دندان‌های فاصله دار ( برای بستن فاصله میان دندان )

قیمت لمینت دندان

هزینه لمنیت دندان بسته به تعداد واحد و میزان تغییرات قبل از لمینت بستگی دارد و می‌تواند متفاوت باشد. به یاد داشته باشید برای انجام تمامی امور زیبایی و درمانی دندان خود برای پرداخت هزینه در مدت درمان فقط یکبار، نیاز به مراجعه دندانپزشک متخصص و با تجربه می‌باشد تا شما در طول درمان خود کم‌ترین درد و بهترین مواد را برای زیبایی دندان خود انتخاب کنید.

در کل هزینه لمینت دندان به عوامل مختلفی مانند: جنس لمینت، کشور سازنده و مارک لمینت دندان، تعداد دندان‌های مورد نیاز به لمینت و منطقه انجام خدمات لمینت دندان بستگی دارد.

لمینت دندان می‌تواند از هزینه‌های خیلی معمولی یا خیلی بالا برخوردار باشد. هر کدام از آن‌ها کیفیت متفاوتی دارند که برای افراد مختلف با وضعیت سلامت دهان و دندان متفاوت است. بهترین کار این است که برای دانستن بهترین شرایط خود با یک دندانپزشک متخصص مشورت کنید. شما می‌توانید برای مشاوره رایگان و رزرو نوبت با کلینیک دکتر مریم امیدی تماس بگیرید.

تماس با کلینیک دکتر مریم امیدی

لمینت دندان در شیراز

اگر به دنبال پزشکی متخصص و با تجربه جهت انجام لمینت‌ دندان خود هستید، ما به شما دکتر مریم امیدی، دندانپزشک با تجربه و حرفه‌ای را در شیراز معرفی می‌کنیم. دکتر مریم امیدی با دارا بودن 7 سال تجربه حرفه‌ای در حیطه زیبایی و دندان بهترین‌ها را با بهره گیری از روش‌های نوین و جدید روز دنیا برای شما به ارمغان می‌آورد. لمینت دندان، طراحی لبخند، ایمپلنت دندان و … مواردی هستند که دکتر امیدی با بهره گیری از فناوری نوین و جدید در مطب خود برای شما عزیزان انجام می‌دهند.

دندانپپزشکان زیادی هستند که خدمات لمینت دندان در شیراز را انجام می‌دهند. شما با توجه به فاکتورهای مورد قبول خود می‌توانید از بین آن‌ها پزشک مورد نظر خود را انتخاب کنید. دکتر مریم امیدی 7 سال در شیراز خدمات لمینت دندان را با بهترین کیفیت و مواد به بیماران ارائه می‌دهد. برای اطلاع از هزینه لمینت دندان در شیراز نیز با کلینیک ما تماس بگیرید و با کارشناسان ما مشورت کنید.