کامپوزیت دندان

 

کامپوزیت دندان

یکی از راه‌های بسیار تاثیر گذار در داشتن لبخندی زیبا و جذاب برای افرادی که دندان نامنظم دارند، کامپوزیت دندان می‌باشد. داشتن لبخند زیبا و دندان‌های سالم در برخی از شرایط ممکن است با پرداخت هزینه‌های هنگفت همراه باشد. گر چه کامپوزیت دندان، در صورتی که با مواد باکیفیت و زیر نظر بهترین دندانپزشک متخصص صورت گیرد، هیچ آسیبی به دندان نخواهد زد؛ اما عدم آسیب در کامپوزیت به فاکتورهای بسیار زیادی بستگی دارد. امروز در این مقاله ما با شما همراه هستیم تا به طور کلی کامپوزیت را بررسی کنیم و تمام معایب و مزایای آن را به شما بگوییم، پس با دکتر مریم امیدی دندانپزشک متخصص همراه باشید.

کامپوزیت دندان چیست؟

یکی از روش‌های تاثیر گذار و مطمئن لمینت دندان که برای اصلاح لبخند برای برخی از افراد استفاده می‌شود، کامپوزیت می‌باشد که امروزه از محبوبیت بسیار بالایی در بین افراد برخوردار می‌باشد. برای انجام کامپوزیت دندان از رزین کامپوزیت استفاده می‌شود، در واقع ماده‌ای که برای پر کردن دندان از آن استفاده می‌کنند در کامپوزیت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و این مواد به طور مستقیم بر روی دندان جای گذاری می‌شود. دندانپزشک متخصص لایه‌های مختلفی از مواد کامپوزیت با بر روی دندان مراجعه کننده قرار می‌دهد و در نهایت به آن فرم و حالت دلخواه را می‌دهد، در نهایت هر لایه از کامپوزیت با استفاده از نور بر روی دندان محکم شده و جای می‌گیرد.

مواد تشکیل دهنده کامپوزیت

معمولا کامپوزیت‌ها از 4 جز اصلی تشکیل شده‌اند که سبب استحکام و مقاومت آن کامپوزیت می‌شود، این مواد به شرح زیر می‌باشند.

 • ماتریکس رزینی
 • ذرات فیلر
 • اتصال کننده ماتریکس به فیلر
 • آغازگر و تسریع کننده واکنش پلیمریزاسیون

موارد فوق مواد تشکیل دهنده در کامپوزیت دندان می‌باشند که سبب استحکام کامپوزیت می‌شوند.

رنگ مختلف کامپوزیت ونیر

کامپوزیت وینر رنگ‌های گوناگونی دارد که بسته به سلیقه مراجعه کننده و نظر پزشک برای فرد قابل اجرا می‌باشد، رنگ‌های مختلف کامپوزیت ونیر به شرح زیر می‌باشد.

 • دسته A: این دسته رنگ مایل به قهوه‌ای را دارد.
 • دسته B: این دسته مربوط به رنگ زرد بوده.
 • دسته C: این دسته به رنگ‌های مابین خاکستری و زرد دسته بندی می‌شود.
 • دسته D: این دسته مخصوص رنگ‌های مایل به زرد و قرمز می‌باشد.

دندانپزشک متخصص دندان فرد را با توجه به رنگ طبیعی دندان انتخاب می‌کند و در نهایت شما هستید که رنگ مورد نظر خود را برای کامپوزیت دندان انتخاب می‌کنید.

رنگ محتلف کامپوزیت وینر

انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت‌ها در واقع نوعی مواد رزینی خاص هستند که با توجه به تعداد و اندازه‌هایشان در دسته مختلف قرار می‌گیرد و کاربرد متفاوتی دارد، مواد کامپوزیتی به 4 گروه تقسیم می‌گردد.

 • کامپوزیت ماکروفیل
 • کامپوزیت نانوفیل
 • کامپوزیت هیبرید
 • IPS ونیرها

هر یک از کامپوزیت‌های فوق در شرایط خاص و بسته با تشخیص دندانپزشک متخصص برای افراد استفاده می‌شود، برای دندان‌هایی جلوی فرد که در لبخند بسیار تاثیر دارد زیبایی و برای دندان‌های عقب داشتن استحکام و مقاومت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

کامپوزیت ماکروفیل(Macrophile) یا درشت دانه

اولین نوع از کامپوزیت که وارد بازار شد، کامپوزیت دانه درشت یا ماکروفیل بود. کامپوزیت ماکروفیل حاوی ذراتی به اندازه 10 میکرومتر تا 50 میکرومتر بودند. این نمونه در مقایسه با مواد امروزی ذرات درشت‌تری را دارا هستند. بزرگی این ذرات تاثیر بسیار خوبی در دوام و مقاومت بالای کامپوزیت دندان دارد؛ اما پولیش دادن این نوع کامپوزیت و همچنین تمیز کردن سطح آن دشوار بوده و به راحتی امکان پذیر نمی‌باشد.

کامپوزیت نانو فیل(Nano Phil) یا ریز دانه

در سال 1970 میلادی تشل جدیدی از کامپوزیت دندان معرفی و وارد بازار شد. این نوع کامپوزیت حاوی ذراتی با اندازه 100 نانومتر بود، همچنین کامپوزیت نانوفیل در مقایسه با کامپوزیت ماکروفیل که از ذرات درشت‌تری تشکیل شده‌اند، از دوام و مقاومت کم‌تری برخوردار بود. یکی از مزایای این نوع کامپوزیت، سهولت در پولیش دادن و صاف بودن سطح ترمیمی آن بود. همانظور که به آن اشاره کردیم نانوفیل به نسبت ضعیف‌تر هستند و در برابر فشارهایی که به دندان بخصوص دندان‌های عقب وارد می‌شود، مقاومت چندانی ندارد.

کامپوزیت هیبرید

در این نوع کامپوزیت در واقع حد فاصل بین کامپوزیت ماکروفیل و کامپوزیت نانوفیل می‌باشد. ذرات این نوع کامپوزیت در واقع بین 10 تا 50 میکرومتر است. کامپوزیت میکروهیبرید و نانوهیبرید هر دو زیر دسته‌های کامپوزیت هیبرید می‌باشند و ذراتی به اندازه کم‌تر از 100 نانومتر  تا بیش‌تر از 1 میکرومتر می‌باشند. این نوع کامپوزیت دارای فیلر زیبایی بالایی هستند که باعث بالا رفتن مقاومت آن‌ها در برابر ساییدگی می‌‎شوند. از معایب این نوع کامپوزیت می‌توان به کاهش زیبایی آن‌ها به مروز زمانبه دلیل استهلاک اشاره نمود. این ماده به دلیل یکدست نبودن سطح ترمیم باعث کاهش تاثیر پولیش و خاصیت بازتاب کنندگی می‌شود.

 

انواع کامپوزیت دندان

عوامل مصنوعی شدن کامپوزیت

عوامل بسیاری سبب مصنوعی شدن فرم و حالت کامپوزیت دندان می‌شوند، این عوامل به شرح زیر می‌باشند.

رنگ کامپوزیت استفاده شده: رنگ کامپوزیتی که برای بیمار انتخاب می‌شود باید به گونه‌ای باشد که با رنگ پوست، و صورت او هماهنگ باشد. در هنگام انتخاب رنگ کامپوزیت باید به سن و جنسیت بیمار جهت انتخاب بهترین رنگ توجه شود.

میزان شفافیت کامپوزیت: هر چه رنگ و شفافیت کامپوزیت استفاده شده برای دندان به دندان طبیعی فرد نزدیک‌تر باشد، کامپوزیت طبیعی‌تر خواهد بود.

فرم و حالت کامپوزیت: به شکل و فرم عادی دندان فرد باید توجه اساسی شود هر چه ظرافت و دقت برای کامپوزیت بیشتر باشد، دندان‌ها طبیعی‌تر خواهند بود.

در صورتی که کامپوزیت دندان زیر نظر پزشک متخصص صورت نگیرد می‌تواند غیر طبیعی باشد و جلوه‌ای نازیبا را برای دندان‌های شما پدید آورد، پس گام اول برای داشتن یک کامپوزیت جذاب و زیبا مراجعه به دندانپزشک باتجربه و متخصص می‌باشد.

معایب و مزایای کامپوزیت دندان

قبل از مراجعه به دندانپزشک جهت روش درمانی آشنایی با مزایا و معایب آن روش می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در تصمیم گیری فرد بگذارد و همچنین بهترین شیوه و روش درمانی زیبایی را برای زیباتر شدن لبخند خود انتخاب کند.

مزایای کامپوزیت

کامپوزیت‌ها از مزایای بسیاری در بین روش‌های زیبایی دیگر برخوردار هستند، همچنین کامپوزیت یک راه حل بسیار ساده و ارزان قیمت جهت تصحیح فرم لبخند و دندان فرد می‌باشد.

 • کامپوزیت دندان به راحتی می‌تواند فرم دندان‌های فرد را اصلاح نماید و یا فواصل ایجاد شده را بین دندان‌ها از بین ببرد.
 • در کامپوزیت، دندان‌ها تراش نمی‌خورند و کامپوزیت تنها بر روی سطح دندان چسبانده می‌شود.
 • این روش درمانی و زیبایی هزینه کم‌تری نسبت به روش‌های زیبایی دیگر را شامل می‌شود.
 • در صورت شکستگی و یا پریدگی لمینت قابل درمان و ترمیم می‌باشد.
 • در برخی شرایط لمینت در یک جلسه و بدون بی‌حسی قابل انجام می‌باشد.

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، لمینت از قیمت و هزینه کمتر و همچنین مزایای بیشتری نسبت به فعالیت‌های زیبایی دیگر برخوردار است.

نگاهی کلی به فواید انجام دادن کامپوزیت دندان

 1. دستکاری نکردن زیاد ساختار دندان برای قرار دادن کامپوزیت‌ها
 2. قابلیت ترمیم شدن در صورت آسیب دیدگی
 3. مشابه بودن به دندان‌های طبیعی
 4. داشتن دوره درمان کوتاه و سریع
 5. داشتن استحکام و مقاومت مطلوب

معایب کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان علاوبر مزایایی که دارد از معایبی نیز برخوردار است، که توجه به آن معایب می‌تواند به شما کمک کند. معایب لمینت دندان به شرح زیر می‌باشد.

 • کامپوزیت به علت مصرف غذای رنگی، رب دار و چای و قهوه در دوره‌های زمانی مختلف نیاز به پولیش دارد.
 •  میزان تغییر رنگ و زرد شدن کامپوزیت بیشتز از لمینت و سرامیک می‌باشد.

در درمان‌هایی که محدود به یک و یا دو دندان در بیمار است، کامپوزیت گزینه بسیار مناسبی می‌باشد؛ اما در صورتی که دندان‌های بیشتری نیاز به اصلاح داشته باشند درمان کامل‌تری مانند لمینت برای بیمار امکان پذیر می‌باشد.

عوارض کامپوزیت دندان

یکی از مسائلی که داوطلبان انجام کامپوزیت خیلی به آن اهمیت می‌دهند، عوارضی است که این روش زیبایی می‌تواند برای افراد داشته باشد. اما آیا واقعا انجام کامپوزیت دندان ضرری به سلامتی دندان‌ها وارد می‌کند؟ در جواب این سوال بهتر است بگوییم اگر در انتخاب خود دقت کنید و بهتریت دندانپزشک متخصص را انتخاب کنید؛ نه تنها آسیبی به دندان‌ها وارد نمی‌کند بلکه باعث استحکام دندان‌های شما در دراز مدت می‌شود. همچنین تهاجمی که روش لمینت به دندان‌های شما وارد می‌کند، بسیار کمتر از کامپوزیت دندان است. زیرا در این روش دندان‌ها از تراشیده شدن کمتری رو به رو می‌شوند.

 

معایب و مزایای کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان های جلو

انجام دادن کامپوزیت دندان‌های جلویی طرفدار بیشتری نسبت به سایر دندان‌ها دارد. چرا که همزمان باعث اصلاح طراحی لبخند نیز می‌شود و درخشش زیبایی را به دندان‌ها می‌بخشد. اگر دندان‌های جلویی شما شکسته، ترک خورده یا تغییر رنگ داده است، می‌توانید به راحتی با انجام کامپوزیت دندان آن را اصلاح و زیبایی را به لبخند خود برگردانید. همچنین پوشاندن فاصله بین دندان‌های جلویی و ایرادهای آن از مزایای انجام کامپوزیت دندان است.

مراحل انجام کامپوزیت دندان

قبل از انجام لمینت برای فرد، لثه او در یک جلسه به طور کامل مورد بررسی دندانپزشک متخصص قرار می‌گیرد و هر گونه التهاب احتمالی به درستی درمان می‌شود. برخی از پوسیدگی‌های دندانی می‌توانند همزنان با انجام درمان زیبایی برداشته و یا ترمیم شوند.

 • اولین گام در لمینت دندان تمیز کردن دندان‌ها با براشی مخصوص می‌باشد.
 • مقداری از مواد کامپوزیت با رنگ انتخابی مراجعه کننده به صورت آزمایش بر روی دندان او قرار می‌گیرد تا رنگ انتخابی مورد تایید باشد.
 • پس از آن دندان به خوبی خشک شده و فرآیند درمان برر روی دندان مراجعه کننده آعاز می‌شود.
 • جهت خشک شدن و بالا بردن استحکام مواد قرار گرفته شده بر روی دندان به کمک نور آبی مواد را سفت می‌کنند.
 • در انتهای کار اضافه مواد را برمی‌دارند و برای ایجاد یک سطح کاملا صاف و درخشام پالیش کامل برای دندان آغاز می‌شود.

در لمینت برای جلو گیری از لب پریدگی دندان مواد اضاف با احتیاط کامل و به درستی از روی دندان برداشته شده.

مراقبت‌های پس از کامپوزیت دندان

پس از انجام کامپوزیت دندان مراقبت‌های لازم در حفظ و بالا بردن طول عمر آن به شما کمک فراونی می‌‎کند و می‌تواند از لب پر شدن لمینت شما جلوگیری نماید، مراقبت‌های پس از کامپوزیت دندان به شرح زیر می‌باشد.

 • شکستن مغزیجات و جویدن غذاهای سفت و سخت سبب آسیب رسانی به دندان‌ها می‌شود پس از جویدن و خورد کردن غذا و اجسام سخت با دندان خود پرهیز کنید.
 • عادت‌هایی مانند نگه داشتن سوزن، گیره مو و یا هر جسم خارجی با دندان لمینت شده سبب لب پر شدن آن می‌شود و می‌تواند عمر کامپوزیت را کاهش دهد.
 • استفاده از دهان شوی، مسواک و نخ دندان که به توصیه دندانپزشک متخصص به شما توصیه می‌شود لازم و ضروری می‌باشد. استفاده درست و اصولی از مسواک و نخ دندان از پوسیدگی دندان شما و تغییر رنگ کامپوزیت جلوگیری می‌کند.
 • ویزیت‌های ماهانه‌ی خود را جهت بررسی دندان‌هایتان فراموش نکنید.
 • مصرف مواد خوراکی رنگی همانند چای و قهوه را در تمام درمان‌های زیبایی دندان باید به حداقل برسانید.

موارد بالا مراقبت‌های پس از انجام لمینت دندان می‌باشند که در داشتن لمینت دندان سالم با طول عمر بسیار بالا به شما کمک می‌کنند.

هزینه و قیمت لمینت دندان

یکی از بحث‌های چالش برانگیز برای افرادی که قصد انجام لمینت دندان را دارند، هزینه و قیمت لمینت دندان می‌باشد. در نظر داشته باشید که قیمت بالای روش‌های زیبایی و درمانی دندان همیشه نشانگر کیفیت خوب آن روش نیست؛ اما می‌توانید مطمئن شوید که قیمت پایین و رضایت بخش نیز نشان از بی‌کیفیتی نیست. گر چه در برخی از شرایط استثنا نیز وجود دارد. دندانپزشک متخصص می‌تواند کیفیت کار و سلامت دندان و لثه را تضمین نماید. پیشنهاد می‌شود برای آسودگی خاطر خود ابتدا نمونه‌ کارهای پزشکی که قصد انجام کار درمانی و زیبایی را نزد آن دارید مشاهده نمایید.

قیمت کامپوزیت دندان در شیراز

هزینه کامپوزیت دندان در شیراز با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلفی از جمله مواردی که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم مشخص می‌شود:

 1. تعداد دندان‌هایی که فرد نیاز و یا تمایل به انجام دارد.
 2. شهر و محل قرارگیری کلینیک دندانپزشکی و تعرفه‌ای که متناسب با آن تعیین می‌شود.
 3. شهرت و تجربه دندانپزشک و دستمزدی که دریافت می‌کند.
 4. نوع بیمه و اینکه این درمان را تحت پوشش قرار می‌دهد یا خیر.
 5. جنس و برند کامپوزیت که در ارزان‌تر یا گران‌تر شدن درمان تأثیر دارد.
 6. نیاز به انجام درمان‌های جانبی مانند برداشتن پوسیدگی‌ها و یا درمان مشکلات و بیماری‌های لثه نیز شامل پرداخت هزینه‌های جداگانه‌ای می‌شود.

کامپوزیت برای چه افرادی مناسب است؟

دلایلی سبب شده تا یک فرد کیس مناسبی جهت انجام کامپوزیت نباشد و انجام کامپوزیت نه تنها سبب زیبایی آن فرد نمی‌شود بلکه چهره‌ای نازیبا را برای فرد به ارمغان می‌آورد.، این دلایل به صورت زیر می‌باشند.

 • دارای دندان‌های برجسته
 • عدم رعایت و توجه به بهداشت دهان و دندان
 • نامنظمی بیش از حد دندان‌ها

در افرادی که موارد بالا در آن‌ها رویت می‌شود کامپوزیت دندان گزینه‌ای مناسب جهت اصلاح لبخندشان نمی‌باشد.

Wisdom tooth surgery

جلسه مشاوره با دندانپزشک

بهترین کار برای انجام روند کامپوزیت، این است که در ابتدا با یک دندانپزشک متخصص وقت مشاوره بگیرید. در این جلسه شرایط شما بررسی می‌شود و مشخص می‌شود برای انجام کامپوزیت دندان کاندید خوبی هستید یا خیر. در این جلسه اگر شرایط انجام این کار را نداشتید، دندانپزشک قطعا بهترین راه حل برای زیبایی لبخند شما را ارائه می‌دهد. حال آیا این جلسه ضروری است؟ بله؛ اگر شرایط دندان های شما مناسب نباشد و یا با التهاب و بیماری لثه و عفونت همراه باشید انجام کامپوزیت با مشکل روبرو می شود.

همچنین در جلسه مشاوره دندانپزشک رنگ نهایی و نوع کامپوزیت و میزان سفید کردن دندان‌ها را به شما ارائه می‌دهد. بنابراین اگر سوالی در مورد کامپوزیت دارید می‌توانید در این جلسه مطرح کنید؛ گفتن خواسته‌هایتان از انجام کامپوزیت در این مرحله بسیار اهمیت دارد.

کامپوزیت دندان شیراز

در کل انجام کامپوریت دندان برای همه افراد مناسب نیست. برای مثال دندانی که تحت فشار بسیار زیادی باشد، افرادی که مشکل دندان قروچه دارند و یا کسانی که حتما به ارتودنسی نیاز دارند بهتر است کامپوزیت دندان را انجام ندهند. چرا که ممکن است دندان‌های این افراد در معرض ساییدگی قرار بگیرد. همچنین اگر دندان‌های پوسیده را لمینت یا کامپوزیت کنید، ممکن است آن‌ها تحمل نگهداری کامپوزیت را نداشته باشند. گزینه‌های بهتری برای این افراد وجود دارد که می‌توانید با مشاوره با کارشناسان متخصص بهترین این روش‌ها را برای خود انتخاب کنید.

کامپوزیت یکی از روش‌های زیبایی دندان می‌باشد که به ظرافت و تجربه کاری بالای دندانپزشک نیاز دارد، در غیر این صورت سبب ایجاد نتیجه عکس برای فرد می‌شود. دکتر مریم امیدی دندانپزشک متخصص با دارا بودن 7 سال سابقه کاری و دارا بودن کیس‌های فوق العاده به دندانپزشک محبوب و با تجربه در شیراز تبدیل شده‌اند. همین امر باعث شده تا همواره به دنبال روش‌های زیبایی و درمانی مطابق با آخرین متود روز دنیا باشند. با دکتر مریم امیدی داشتن یک لبخند زیبا را تجربه کنید.

هزینه کامپوزیت دندان در شیراز در سال 1401 به عوامل مختلفی وابسته است. برای مثال جنس کامپوزیت، مارک کامپوزیت، تعداد دندان‌هایی که به کامپوزیت نیاز دارند و محل انجام کامپوزیت دندان در قیمت آن نقش مهمی دارند. همچنین هزینه کامپوزیت دندان به صورت تک واحدی محاسبه می‌شود. در کلینیک تخصصی دندانپزشکی مریم امیدی شرایطی را برای شما محیا کرده‌ایم تا از بهترین و مناسب‌ترین شرایط کامپوزیت دندان بهره مند بشوید. برای تکمیل فرم و ویزیت با ما تماس بگیرید.