پست و‌ روکش دندان چیست؟

پست و روکش دندان

گاه ممکن است دندان یا دندان های بیمار از بین رفته باشد و ریشه آن سالم مانده باشد. این دندان ها را می‌توان با کمک روش پست و روکش دندان، بازسازی کرد. یا ممکن است پس از عصب کشی دندان شرایط برای بیمار به گونه‌ای باشد که مقدار زیادی از تاج دندان از بین برود. در چنین شرایطی جهت ترمیم دندان باید از روکشی به نام پست و کور دندان (post & core) استفاده شود.

به صورت کلی می‌توان گفت که پست و کور دندان یک تاج دندان فلزی با یک انتهای میله‌ای شکل است که با قالبگیری از دندان باقی مانده و ریشه آن ساخته می‌شود. پس از ساخته شدن، این تاج جایگزین تاج از دست رفته دندان (Core) می‌گردد. قسمت انتهایی میله مانند آن که (post) نامیده می‌شود نیز داخل ریشه دندان قرار گرفته، چسبانده می‌شود. در پایان کار نیز برای بازسازی شکل و ظاهر دندان روی این مجموعه را با یک روکش می‌پوشانند. کل این فرآیند، پست و روکش دندان نامیده می‌شود. در این مقاله قصد داریم با مراحل پست و روکش دندان آشنا شویم و همچنین از هزینه پست و روکش دندان بگوییم. پس تا انتهای مقاله همراه دندانپزشک زیبایی مریم امیدی باشید.‌

روند کلی و مراحل پست و روکش دندان

در توضیح مراحل پست و روکش دندان باید گفت که برای انجام این فرآیند لازم است که از ریشه دندان یک قالب تهیه شود. سپس این قالب به لابراتوار ارسال می‌شود تا لابراتوار، پست را ( post ) بسازد. این فرآیند نیاز به چندین جلسه دارد. بنابراین در جلسه بعدی، یعنی پس از آماده شدن پست، زمان چسباندن پست به داخل ریشه دندان است. سپس یک تاج مصنوعی نیز که به آن کور ( core ) گفته می‌شود به دندان بیمار چسبانده می‌شود. در آخرین مرحله، قالبگیری نیز انجام شده و روکش تهیه می‌شود.

پست دندان چیست؟

گاه برای بیماران اتفاق می‌افتد که یک یا چند عدد از دندان هایشان دچار شکستگی یا تخریب شدگی شدید شود. بنابراین چون مقدار بسیار کمی از تاج دندان باقی مانده است دیگر هیچ ترمیم یا روکشی روی آن گیر نمی‌کند و جدا می‌شود. لذا در چنین شرایطی که از تاج دندان فقط یک یا دو میلیمتر باقی مانده است از “پست” استفاده می‌شود. در واقع پست یک میله از جنس‌های مختلف است که در ریشه دندان فرو می‌رود و به آن می چسبد و تاج دندان را روی آن بازسازی می‌کنند.

در واقع برای اینکه روکش یا ماده ترمیمی تاج دندان بتواند متصل شود و گیر کند از این میله که محکم داخل ریشه چسبیده و امتداد آن در حد دو الی سه میلیمتر بیرون آمده است، استفاده می‌‌شود.

مقاله پیشنهادی: دندان عقل نهفته و نیمه نهفته

آیا برای پست دندان، عصب کشی لازم است؟

این نکته را به یاد داشته باشید که دندانی که نیازمند قراردادن پست در آن است، لازم است که عصب کشی شود و قسمت ریشه آن درمان شود. ممکن است دندانپزشک پس از پایان درمان عصب ‌کشی و بازسازی تاج دندان، استفاده از روکش دندان را به بیمار توصیه کند. البته در برخی از بیماران نیز ممکن است پیش از روکش کردن دندان نیاز به پست و کور باشد. جهت انجام عصب کشی و پر کردن دندان با کلینیک دکتر مریم امیدی در ارتباط باشید. دکترامیدی با دارا بودن بیش از هفت سال سابقه کاری حرفه‌ای در شیراز با بهره گیری از جدیدترین متد درمانی روز دنیا و استفاده از باکیفیت‌ترین مواد اولیه، هموراه بهترین‌ها را برای شما به ارمغان می‌آورد.

در چه شرایطی به پست دندان نیاز است؟

اگر این سوال ذهنتان را به خود درگیر کرده است که آیا همیشه به پست یا پین دندان، احتیاج است؟ در پاسخ باید گفت که خیر. بستگی به شرایط دندان بیمار دارد. چنانچه بیش از نیمی از تاج طبیعی دندان که همان بخش سفید رنگ دندان است که بالای سطح لثه قرار دارد، از بین رفته باشد، به پست دندان نیاز است. از این پست یا پین دندان برای کمک به اتصال تاج بازسازی شده به دندان استفاده می‌شود.

اما در برخی از مراجعه‌کنندگان شرایط متفاوت تر است و بیش از نیمی از تاج دندان هنوز باقی مانده است. برای این دسته از افراد، احتمالا خود بیلداپ کفایت می‌کند و نیازی به پین یا پست دندان نیست. پس به طور کلی باید گفت که اگر ساختار طبیعی دندان به اندازه کافی باشد، نیازی به استفاده از پین نخواهد بود.

پست و کور دندان

نحوه قرارگیری پست دندان

اگر دندانپزشک تشخیص دهد که نیاز به استفاده از پین دندان وجود دارد، لازم است که با کمک دریل دندانپزشکی فضای مناسبی را برای میله ایجاد کند. در اغلب موارد این سوراخ داخل یکی از مجاری ریشه دندان قرار دارد که در مرحله مهر و موم کردن دندان در عصب‌ کشی پر شده است. لازم است که ابعاد و اندازه پست دندان با سوراخ مطابقت داشته باشد.

پست در سوراخی که از قبل ایجاد شده است قرار می‌گیرد و به کمک باندینگ دندان یا چسب مخصوص در محل مخصوص به خود محکم می‌شود. در آخرین مرحله، پس از این که پست محکم شد، ترمیم دندانی بر روی انتهای بیرون زده میله قرار می‌گیرد.

کور دندان چیست؟

دندانپزشک از عملیات کور دندان یا core build up برای بازسازی ساختار از دست رفته دندان با یکی از مواد ترمیمی مناسب استفاده می‌کند تا دندان آماده دریافت روکش شود. با انجام این کار فونداسیون مناسبی برای پشتیبانی روکش ایجاد می‌شود.

مواردی همچون پوسیدگی گسترده، ترک ‌خوردگی، جدا شدن پرشدگی دندان و یا ایجاد سوراخ دسترسی به پالپ، باعث از بین رفتن بخش زیادی از ساختار دندان می‌شود. در همچین شرایطی کور بیلداپ استفاده می‌شود.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که چنانچه بخش بسیار کمی از ساختار دندان باقی مانده باشد، در صورت وارد آمدن فشار به خصوص از سمت پهلو پست و روکش دندان به راحتی از جای خود جدا می‌شود. لذا لازم است که مجددا با روش بازسازی دندان به کمک کور بیلداپ، ساختار دندان را به ابعاد و اندازه اولیه آن بازگرداند. در نتیجه استحکام و ثبات و اتصال روکش تا حد چشمگیری بهبود می‌یابد. بنابراین طول عمر ترمیم به حداکثر می‌رسد.

مواد مورد استفاده در ساخت core دندان

با استفاده از انواع ماده ترمیم دندانپزشکی ماندگار می‌توان کور ( core) را ساخت. گرچه غالبا جهت ساخت کور دندان از آمالگام استفاده می‌شود. آمالگام، مواد نقره ‌ای رنگی است که برای پر کردن دندان استفاده می‌شود. همچنین کامپوزیت نیز در ساخت کور دندان کاربرد دارد. کامپوزیت دندان، مواد سفید رنگی است که برای پر کردن دندان استفاده می‌شود.

معرفی انواع پست و کور دندان

به طور کلی پست و کور دندان در چهار دسته تقسیم‌بندی می‌شوند.

  • پست و کور ریختگی
  • پست فایبرگلاس و کور کامپوزیتی
  • پست تیتانیوم و کور کامپوزیتی
  • پست استنلس استیل پیشنهادی و کور کامپوزیتی

پست و کور نوع ریختگی نسبت به سایر روش‌ها مقاومت بالاتری دارد. پس از آن مقاومت پست فایبرگلاس و کور کامپوزیتی، نسبت به دو نوع دیگر بیشتر است.

جنس پست دندان چیست؟

غالبا پست ها را از جنس فلزاتی همچون تیتانیوم، استیل و یا فلزات ریختگی تولید می‌کنند. اما لازم به ذکر است که امروزه برای درمان، معمولا از نوع غیر فلزی آن استفاده می‌شود. پست های دندانی غیرفلزی انعطاف پذیری بالایی دارند. همچنین در برابر فشارهایی که به دندان وارد می‌شود مقاوم ترند. و دوام ریشه را در مقابل فشارها افزایش می‌دهند.

پست های غیرفلزی رنگی شفاف‌تر و سفیدی دارند. به لحاظ زیبایی نیز نوع غیرفلزی نسبت به نوع فلزی بیشتر است. اما این مورد را هم باید در نظر داشت که چسباندن پست های غیر فلزی دندان بسیار حساس است. ولی پست فلزی بسیار محکم‌تر هستند و به راحتی چسبانده می‌شود.

شما را به مطالعه مقاله همه چیز در مورد رنگ کامپوزیت دندان دعوت می‌کنیم.

هزینه پست و روکش دندان

نمی‌توان برای تمامی بیماران هزینه واحدی در نظر گرفت. زیرا عواملی همچون جنس مواد مصرف شده در قیمت این کار تاثیرگذار است. همچنین میزان تجربه و تخصص دندانپزشک و مکان مطب و شهری که در آن واقع شده است نیز همگی از عوامل موثر در هزینه پست و روکش دندان هستند.

به علاوه لازم به ذکر است که برخی از بیمه‌ها هزینه پست و روکش دندان را پشتیبانی می‌کنند. از این رو مراجعه کنندگان می‌توانند از روش پست و روکش دندان به جای کشیدن دندان استفاده کنند. چرا که بعد از کشیدن دندان نیاز به جایگزین کردن آن با روش های پر هزینه‌ای همچون ایمپلنت دندان است تا دندان درمان شود. در نتیجه هزینه کلی بیمار بیشتر خواهد شد. شما عزیزان می تواند جهت انجام کلیه خدمات دندانپزشکی از جمله جراحی دندان عقل، بلیچینگ دندان، جرمگیری و بروساژ دندان ، طراحی لبخند و سایر امور دندانپزشکی به کلینیک دکتر مریم امیدی مراجعه نمایید.

تهیه نرمال سالین در خانه

جمع‌بندی

با توجه به شرایطی که هر بیمار دارد و مقدار از بین رفتگی دندان، دندانپزشک تشخیص می‌دهد که آیا می‌توان برای او از روش پست و روکش دندان استفاده کرد یا خیر. در درجه اول دندانپزشک سعی دارد ساختار طبیعی دندان را حفظ کند. اما در شرایطی که وضعیت دندان‌ها به گونه‌ای نباشد که بتوان از پست و روکش دندان استفاده کرد، از سایر روش‌ها همچون ایمپلنت یا بریج استفاده می‌شود.

در صورت نیاز برای درمان مشکلات دهان و دندان و انجام خدمات دندانپزشکی می‌توانید در روزهای شنبه تا پنجشنبه به کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر مریم امیدی واقع در شیراز، پل ستارخان، ساختمان صد گل، واحد یک مراجعه نمایید و از به روزترین روش های درمانی زیر نظر دکتر مریم امیدی بهره‌مند شوید. دکتر مریم امیدی، فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دارای فلوشیپ زیبایی از ایتالیا با سال‌ها تجربه جهت درمان در کنار شماست. جهت مشاوره و نوبت ویزیت با شماره 07136494982 در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *