اثر داروهای گیاهی بر درد دندان و دندانپزشکی

دارو های گیاهی در دندانپزشکی

امروزه افراد زیادی به دنبال روش‌های طبیعی برای کاهش درد و التهاب دندان‌های خود هستند. دارو های گیاهی در دندانپزشکی کاربرد زیادی دارند که امروز در مقاله‌ای از سایت دکتر مریم امیدی به چند مورد از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

دندان درد گاهی اوقات بسیار دردآور و تحمل ناپذیر می‌شود. بدتر از همه زمانی است که نیمه شب درد شروع شود و به دندانپزشک دسترسی هم نداشته باشید. در چنین لحظاتی بهترین کار استفاده از درمان‌های خانگی و داروهای گیاهی است. داروهای گیاهی که در این مقاله از آنها صحبت شده است، برای تسکین دندان درد بسیار موثرند و اگر دچار دندان در شدید، می‌توانید با این گیاهان دردتان را آرام کنید.

خواص برخی از دارو های گیاهی در دندانپزشکی

دارو های گیاهی در دندانپزشکی می‌تواند شامل نعناع، چریش، ریحان، دارچین، گل میخک و بسیاری از گیاهان دیگر باشد. معمولا از این گیاهان در ترکیب‌های زیادی استفاده می‌شود. میخک یکی از گیاهانی است که کاربرد زیادی دارد و بسیار موثر است. این گیاه غنی از کلسیم و ویتامین C و تسکین دهنده درد دهان است. برگ ریحان نیز به عنوان ضد عفونی کننده عمل کرده و میکروب‌های موجود در دهان را از بین می‌برد. نعناع یک ماده ویژه دیگر است که بوی بد دهان را به طور موثری کنترل می‌کند و باکتری‌های مضر را نیز از بین می‌برد. روغن نعناع در واقع موثرترین ماده برای از بین بردن میکروب‌های دهان است.

این مواد به طور منظم با باکتری‌ها مبارزه می‌کنند و از پوسیدگی بیشتر دندان‌ها محافظت می‌کنند. یکی دیگر از مزایای آن این است که دندان‌ها را سفید می‌کند.

 

چند مورد از گیاهان دیگر برای کاهش درد دندان و دارو های گیاهی در دندانپزشکی عبارتند از:

دارو های گیاهی در دندانپزشکی

عصاره بابونه

 • حاوی اسید سالیسیلیک و زردینه‌ها است.
 • خونریزی لثه را درمان می‌کند.
 • التهاب لثه را کاهش می‌دهد.

عصاره آلوئه ورا

 • غنی شده با ویتامین K است.
 • خواص ضد میکروبی و ضد التهابی دارد.
 • موثر در برابر آفت دهان است.
 • زخم‌های دهان را بهبود می‌بخشد.

گل میخک

 • به آن اوژنول(Eugenol) نیز گفته می‌شود.
 • تنها داروی گیاهی موثر در دندانپزشکی است.
 • باعث کاهش دردهای دندانی می‌شود.
 • گل میخک در بسیاری از مواد دندانپزشکی دیده می‌شود.

دارو های گیاهی در دندانپزشکی

درمان دندان درد با میخک

درمان درد دندان با میخک دارای سه روش پایه ای می باشد. دقت کنید که این روش ها صرفا برای تسکین موقتی درد بوده و جای درمان کامل دندان را نمی گیرد و شما باید در اسرع وقت به دندانپزشکی مراجعه کنید. درکل از گل میخک یا اوژنال استفاده زیادی در دندانپزشکی می‌شود.

درمان دندان درد با پودر میخک

برای این روش درمان دندان درد با میخک پودر میخک را بر روی محل درد قرار داده و این پودر به مرور با بزاق دهان ترکیب شده و موجب تسکین درد دندان می شود. باید دقت کنید که این درمان دائمی نبوده و درمان دندان درد با میخک تنها حالت موقتی و جهت تسکین درد داشته و بهتر است در سریع ترین زمان به دندان پزشک مراجعه کنید. در پودر میخک نکته حائز اهمیت این است که دهانتان را با آب گرم شسته تا چیزی بر روی دندانی که درد می کند وجود نداشته باشد تا پدر بیشترین تاثیرگذاری را داشته باشد.

درمان دندان درد با روغن میخک

یکی از روش های درمان دندان درد با میخک استفاده از روغن آن است؛ برای استفاده از این روش باید ابتدا دهان را به طور کامل تمیز کارده تا آلودگی مواد غذایی بر روی دندان نمانده باشد؛ پس از این کار روغن میخک را بر روی دندان بمالید تا درد دندان تسکین یابد. دقت کنید که روغن میخک دارای مواد سمی بوده و به هیچ عنوان نباید آن را قورت دهید و باید پس از مدتی آن را به بیرون بریزید.

بهتر است برای استفاده از روغن آن را مستقیما استفاده نکرده و به وسیله پنبه آغشته به روغن محل دندان را روغن بمالیم. در این روش بعد از اینکه احساس درد در حال شروع شدن بود  سعی کنید دیگر از روغن میخک استفاده نکنید و سریعا به دندان پزشک مراجعه کنید چرا که مصرف بیش از حد روغن میخک برای بدن و دندان ضرر داشته و توصیه نمی شود.

درمان دندان درد با برگ میخک

در این روش درمان دندان درد با میخک، برگ میخک را به طور مستقیم روی دندانی که درد می کند گذاشته و اجازه می دهیم تا بزاق دهان برگ را نرم کنید. به تدریج برگ میخک با بزاق دهان نرم شده و در این هنگام باید برگ را با زبان بر روی دندانی که درد می کند فشار داده تا طعم تلخی را احساس کنید. سپس حدود 30  دقیقه برگ را در دهان نگه داشته و آن را از دهان خارج کنید و دور بیاندازید. بعد از آن دهان خود را آبکشی نمایید. اثر این روش می‌تواند تا چند ساعت در دهان باقی بماند.

ترکیبات معدنی در دندانپزشکی

برخی از افراد تصور می‌کنند که محصولات ارگانیک و استفاده از داروهای گیاهی به اندازه مواد معمول در دندانپزشکی موثر نیستند. با این حال، بسیاری از دارو های گیاهی در دندانپزشکی به معنای واقعی کل فواید درمان دردهای دندانی را بدون هیچ گونه مواد افزودنی و یا ناخالصی برای شما فراهم می‌کنند.

خمیر دندان‌های معمولی و یا مواد دیگر در دندانپزششکی پر از مواد معدنی است که در واقع می‌تواند برای سلامتی شما مضر باشد؛ به خصوص اگر در دوزهای بیشتری مصرف شود. این مواد معدنی می‌توانند شامل موراد زیر باشند:

 • فلوراید

با حفره‌ها مبارزه می‌کند، اما در دوزهای زیاد سمی است و همچنین می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های دندان شود. معمولاً بیش از مقدار کافی فلوراید به منبع تأمین آب محلی اضافه می‌شود و افراد بزرگسال در واقع هیچ نیازی به فلوراید در خمیردندان ندارند.

 • سدیم لوریل سولفات

(که \”SLS\” نیز نامیده می‌شود) برای تهیه کف معمولی خمیر دندان استفاده می‌شود. این ماده در اصل پاک کننده‌ای است که در بسیاری از شامپوها نیز یافت می‌شود. همچنین در بسیاری از افراد باعث تحریک پوست می‌شود.

 • ساکارین

این برای شیرین کردن طعم بسیاری از دهان شویه‌ها و خمیر دندان‌ها استفاده می‌شود. همچنین ثابت شده است که باعث ایجاد سرطان کلیه در موش‌های آزمایشگاهی می‌شود. به همین دلیل، این روزها به ندرت به عنوان شیرین کننده در غذاها استفاده می‌شود.

خمیر دندان ارگانیک با استفاده از تمام مواد طبیعی مانند نعناع و سایر گیاهان مشابه که خوشبو کننده‌های طبیعی دهان نیز هستند، ساخته شده است. فرمولاسیون آن‌ها مانند خمیر دندان‌های معمولی صابونی نیست. خمیردندان‌های ارگانیک حاوی تمام عناصر مورد نیاز بدون مواد شیمیایی مضر هستند. خمیر دندان ارگانیک برای کسانی که می‌خواهند مقدار مواد شیمیایی را که می‌تواند سلامت عمومی را به خطر بیندازد و احتمالاً سلامت دهان و دندان را تضعیف کند، کاهش دهند، انتخاب عاقلانه و سالم‌تری است. تمام محلول‌های طبیعی موجود در خمیردندان‌های ارگانیک حاوی مواد ضد باکتری طبیعی مانند روغن نعناع و نعناع تند هستند. این موارد به از بین بردن باکتری‌ها و سلامت دهان کمک می‌کنند.

دارو های گیاهی در دندانپزشکی

نحوه استفاده از خمیر دندان گیاهی

میزان استفاده از خمیر دندان به سن شما بستگی دارد. استفاده از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید برای افراد زیر 3 سال توصیه نمی‌شود. این به این دلیل است که دندان‌های کوچک آن‌ها از مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌کنند، مقدار کافی فلوراید دریافت می‌کنند. اگر بین 3 تا 6 سال هستید به اندازه 1 برنج از خمیر دندان استفاده کنید. اگر 7 سال یا بیشتر دارید باید از خمیر دندان به اندازه یک نخود استفاده کنید.

تاثیر داروهای گیاهی

درست است نیازی نیست که یک عالمه خمیر دندان روی موهای مسواک خود بریزید. حتماً هر روز صبح و شب به مدت دو دقیقه مسواک بزنید. برای به دست آوردن بهترین نتیجه، در طول مسواک زدن خمیر دندان را روی قسمت‌هایی قرار دهید که با نخ دندان تمیز نمی‌شوند. اگر خمیر دندان 30 دقیقه روی دندان بماند فلوراید مینا را تقویت می‌کند. در کل برای آشنایی بیشتر با طریقه صحیح مسواک زدن به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله روش صحیح مسواک زدن از سایت دکتر مریم امیدی را مطالعه کنید.

برای اطلاع بیشتر ازروش های درمان درد دندان و مشورت با پزشک می‌توانید با کلینیک دکتر مریم امیدی در شیراز با شماره 07136494982 یا 09032007974 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *