تهیه نرمال سالین در خانه برای شستشوی زخم‌ها

نرمال سالین

نرمال سالین یک داروی تجویزی است که برای تجدید مایعات و الکترولیت‌ها به صورت تزریق وریدی استفاده می‌شود. نرمال سالین ممکن است به تنهایی یا همراه با سایر داروها استفاده شود. شما می‌توانید این محلول را در خانه نیز تهیه کنید. در ادامه به بررسی دقیق محلول نرمال سالین و تهیه آن در خانه می‌پردازیم.

محلول نرمال سالین چیست؟

محلول نرمال سالین(NSS، NS یا N/S) اصطلاح رایجی است که از محلول ۹.۰ درصد کلرید سدیم(9 گرم NaCl در یک لیتر آب) تشکیل شده است. از این محلول برای ضدعفونی کردن زخم و پوست استفاده می‌شود. همچنین محلول نرمال سالین یک محلول نمکی مقرون به صرفه برای حفظ سلامت دهان و دندان است. خیلی از افراد برای پاکسازی دهان و تسکین درد از محلول شستشوی آب نمک یا محلول نرمال سالین استفاده می‌کنند. هرچند می‌توانید این محلول را از بیرون خریداری کنید؛ اما با استفاده از طرز تهیه نرمال سالین در خانه نیز می‌توانید خودتان این محلول چند کاره را به راحتی درست کنید.

در مواردی نادر، این محلول به سالین فیزیولوژیک یا سالین ایزوتونیک نسبت داده می شود؛ اما هیچ یک از این دو اصطلاح به لحاظ تکنیکی صحیح نمی‌باشند. زیرا نرمال سالین دقیقا مانند سرم خون نیست. برای اولین بار، محلول نمکی سالین در سال 1831 طی همه گیری وبا در هند و انتشار آن به سمت اروپا به وجود آمد. دکتر William Brooke فارغ التحصیل از مدرسه پزشکی دانشگاه ادنبرگ، در یک مقاله ی چاپ شده در مجله ی Lancet، تزریق نمک‌هایی با درصد بالای اکسیژن به بیماران مبتلا به وبا را پیشنهاد نمود.

موارد استفاده نرمال سالین یا محلول آب نمک

نرمال سالین معادل فارسی عبارت (Normal Saline Preparation) است که به دلیل توصیه دندانپزشکان به جای دهانشویه‌های آماده، استفاده می‌شوند. دندانپزشکان معمولا به بیماران خود توصیه می‌کنند پس از برداشتن دندان عقل یا سایر جراحی‌های دهان از این محلول استفاده کنند.

شما می‌توانید با محلول آب و نمک یا نرمال سالین:

 • به تسکین درد و تورم پس از تمیز یا ترمیم کردن دندان‌های خود کمک کنید.
 • می‌توانید با نرمال سالین زخم‌های دهانی خود را درمان کنید.
 • پلاک دندانی و میکروب‌های دهان را کاهش دهید.

نرمال سالین را چگونه در خانه تهیه کنیم؟

تهیه نرمال سالین در خانه بسیار راحت است. شما می‌توانید به راحتی یک محلول آب نمک را در خانه برای شستشوی زخم‌های خود درست کنید. برای این کار به چند ماده ساده نیاز دارید که همیشه در دسترس شما است. پیشنهاد می‌کنیم محلول نرمال سالین را هرموقع که نیاز داشتید، در همان زمان تهیه کنید.

مواد لازم برای تهیه ترکیب

 1. یک بطری دارای یک درب یا یک بطری شیشه‌ای تمیز
 2. یک قابلمه درب‌دار
 3. قرص نمک
 4. ۱ لیتر آب گرم (ولرم)
 5. یک قاشق چایخوری نمک
 6. ۲ قاشق چایخوری جوش شیرین (اختیاری)

نرمال سالین

طرز تهیه نرمال سالین یا محلول آب نمک

آماده کردن این دهانشویه با آب نمک بسیار آسان و ساده است. حدود ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارید تا این محلول آماده شود. برای درست کردن محلول شستشوی آب نمک با جوشاندن یک لیتر آب شروع کنید. پس از جوش آمدن آب، حرارت زیر آن را خاموش کنید. سپس بگذارید آب ولرم شود؛ اما نگذارید آب زیاد سرد شود، زیرا گرمای آب به حل شدن نمک و جوش شیرین کمک می‌کند.

بعد از آن در حالی که آب هنوز گرم است، نمک را به آب اضافه کنید و هم بزنید تا کاملا حل شود. همچنین اگر دوست داشته باشید می‌توانید جوش شیرین را همراه با نمک در آب حل کنید. از محلول نرمال سالین طبق دستور استفاده کنید و باقیمانده محلول را دور بریزید. بهترین کار این است که برای هر بار استفاده محلول تازه درست کنید.

به طور خلاصه:

 1. نیم قاشق چایخوری نمک بدون ید و یک فنجان آب را در قابلمه ریخته و درب آن را بگذارید.
 2. درب را روی آن نگه داشته و مخلوط را برای دقیقه جوش دهید.
 3. پس از آن اجازه دهید قابلمه به مدت چند دقیقه خنک شود تا به دمای اتاق برسد.
 4. نرمال سالین آماده شده را به دقت از داخل قابلمه به داخل بطری یا شیشه بریزیدو درپوش آن را قرار دهید.

نکات ضروری برای تهیه و نگهداری نرمال سالین

 • نرمال سالین حتما باید تازه، تهیه و استفاده شود؛ زیرا احتمال دارد که باکتری‌ها در آن رشد کرده و باعث عفونت بشوند.
 • برای نگهداری محلول نرمال سالین، همیشه از یک بطری یا ظرف شیشه‌ای استفاده کنید. حتما قبل از آن نیز، ظرف را با آب داغ و صابون شستشو دهید.
 • از نوشیدن محلول سالین خانگی خودداری کنید.
 • اگر محلول کثیف یا ابری شد، بهتر است آن را دور بریزید.
 • حداکثر مدت زمان نگهداری محلول، 24 ساعت در یک لیوان یا بطری است.
 • قبل از کنار گذاشتن محلولی که استفاده نشده است، ظرف را بشویید.
 • روش‌های آماده سازی برای محلول‌های شور که برای شرایط مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند، یکسان نیست و دستورالعمل‌های جداگانه دارند.
 • برای لنزهای تماسی از این محلول استفاده نکنید.

تهیه نرمال سالین در خانه

جمع‌بندی

شستشوی زخم کار متداولی است که توسط پزشکان مراقبت از زخم انجام می‌شود. این کار قبل از تعویض پانسمان انجام شده و می‌تواند باعث بهبودی زخم و جلوگیری از بروز عفونت شود. همچنین شما می‌توانید این کار را در خانه توسط محلول معرفی شده انجام دهید. می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درخصوص شستشوی زخم‌ها و راه‌های بهبودی آن و همچنین محلول نرمال سالین با کلینیک دکتر مریم امیدی در شیراز تماس بگیرید.

1 دیدگاه برای “تهیه نرمال سالین در خانه برای شستشوی زخم‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *