لومینیرز دندان چیست؟

لومینیرز دندان

دندان ها نقش به سزایی در ظاهر هر شخص دارند. رنگ دندان، مرتب بودن و فرم آن ها در اعتماد به نفس فرد موثر است.‌ دندان ها به هنگام صحبت کردن و مخصوصا لبخند زدن کاملا نمایان می‌شوند. از این رو نقش مهمی در چهره هر فرد دارند.‌ یکی از روش‌هایی که برای زیباسازی دندان‌ها استفاده می‌شود، لومینیرز دندان است. لومینیرز دندان، نوعی روکش نازک است که با هدف برطرف کردن نواقص دندان، بر روی دندان شخص نصب می‌گردد و نواقص آن را می‌پوشاند.

لومینیرز دندان از نظر ضخامت، بسیار نازک است. از این رو برای نصب آن‌ها روی دندان، نیازی به تراش مینای دندان نخواهد بود. با توجه به محبوبیت و استفاده زیاد از لومینیرز دندان در سال های اخیر، تصمیم گرفتیم تا در مورد آن با دندانپزشک زیبایی مریم امیدی صحبت کنیم و جزئیات این روش زیبایی دندان و همچنین تفاوت لمینت و لومینیرز را از ایشان جویا شویم. پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله جذاب همراه ما باشید.

معرفی لومینیرز دندان

با کمک روکش‌های دندانی همچون ونیر، لومینیرز، کامپوزیت دندان و … می‌توان دندان ها را بازسازی و ترمیم کرد. هر کدام از این روش‌ها، ضخامت، شکل، اندازه، رنگ و مشخصات مختلفی دارند که دندانپزشک این ویژگی را برای هر یک از روش‌هایی که توسط بیمار انتخاب شود، توضیح می‌دهد. لومینیرز دندان نوعی روکش نازک است که برای نصب لزومی به تراشیدن مینای دندان ندارد. Lumineers نام محصولی از شرکتی با همین نام (لومینیرز) است که به دلیل معروف بودن نام این برند، روکش‌هایی که همانند آن هستند، به اصطلاح لومینیرز نامیده می‌شوند. لومینیرز دندان از جنس چینی (سرامیک) است.

لازم به ذکر است که لومینیرز دندان هنوز به طور کامل در ایران انجام نمی‌شود. شرکت لومینیرز فقط سه لابراتوار در کشورهای دبی، نیویورک و اسرائیل دارد. لذا دندانپزشک سرکار خانم مریم امیدی برای مراجعه کنندگانی که قصد انجام این کار را دارند، پس از انجام قالب گیری با اسکن دیجیتال آن را برای ساخت به کشور دبی ارسال می‌کنند. در واقع لومینیرز برای دندان هایی مناسب است که کاملا مرتب باشند و قوس لبخند حالت ایده‌آل داشته باشد و همچنین نیاز به ارتودنسی دندان نباشد.‌ لذا فقط در صورت نیاز به تغییرات جزئی یا تغییر رنگ دندان، قبل از انجام لومینیرز برای این مراجعه کنندگان این خدمات انجام خواهد شد.

لومینیرز دندان نسبت به سایر روش‌های دیگر مزایا و معایبی دارد. اگر قصد انجام و استفاده از آن را دارید، لازم است با این ویژگی‌ها بیشتر آشنا شوید. در ادامه مقاله با دکتر مریم امیدی، فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دارای فلوشیپ زیبایی از ایتالیا با سال‌ها تجربه همراه باشید.

تفاوت لمینت و لومینیرز

در مورد تفاوت لمینت و لومینیرز باید گفت که همانطور که در بالا هم اشاره کردیم برای نصب لومینیرز دندان، نیازی به تراش مینای دندان نیست. اما لمینت دندان متفاوت است و نیاز است که دندانپزشک بخشی از سطح دندان را تراش دهد. از این رو مراحل نصب این روکش نسبت به لومینیرز کمی ‌طولانی‌تر و زمانبر است. بنابراین جهت نصب لمینت، دندانپزشک بایستی حدود پنج میلیمتر از سطح دندان اصلی بیمار را بتراشد. از این رو پس از تراشیدن دندان، استحکام آن تا قبل از نصب روکش لومینیرز دندان کاهش می‌یابد. برای جلوگیری از تغییر رنگ احتمالی دندان‌ها و جبران استحکام از دست رفته دندان ها، پزشک از دندان ها قالب می‌گیرد و سپس یک لایه موقتی آماده می‌شود و روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. این لایه موقتی، حدودا دو هفته و تا زمانی که روکش لمینت آماده شود، روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. بیمار باید از این لایه موقتی خوب محافظت کند. در غیر این صورت احتمال افتادن این لایه وجود دارد.‌

اما در مورد لومینیرز دندان باید بدانید چون نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست در نتیجه دندانپزشک فورا از دندان بیمار قالبی را تهیه می‌کند. سپس این قالب به لابراتوار ارسال می‌شود. نهایتا بعد از آماده شدن روکش دندان، دندانپزشک آن را با مواد مخصوص، بر روی سطح دندان متصل می‌کند. نکته‌ای که لازم به ذکر است و باید درنظر داشت این است که لومینیرز و لمینیت دندان هر دو بر روی قسمت جلوی دندان نصب می‌شوند و قسمت پشت دندان را نمی پوشانند.

روکش لومینیرز دندان

مراقبت های لازم پس از انجام لومینیرز

با توجه به اینکه لومینیرز دندان، یک روکش نازک است که روی دندان نصب می‌شود، بنابراین برای افزایش طول عمر استفاده از آن لازم است مراقبت های مخصوصی انجام شود. حتما بهداشت دهان و دندان را باید جدی گرفت. استفاده و روش صحیح مسواک زدن و همچنین نحوه استفاده از نخ دندان صحیح را باید در اولویت قرار داد. با توجه به اینکه لومینیرز ضخامت کمی دارد حتما باید مراقب باشید که ضربه ای به آن وارد نشود تا صدمه نبیند. از شکستن آجیل با دندان های روکش شده باید پرهیز شود. همچنین از خوردن غذاهای سفت همچون ته دیگ نیز باید اجتناب کرد.

در مصرف غذاهایی که باعث تغییر رنگ دندان می‌شوند از جمله نوشابه، ترشیجات، چای و قهوه و… باید حد اعتدال رعایت شود. و پس از مصرف برای شستن دندان‌ها اقدام شود. عادت‌هایی از قبیل فشاردادن دندان ها به هم، دندان قروچه، ضربه به دندان، خراشیدن دندان با کلید یا سوزن و سایر رفتارهایی از این قبیل نیز باید فورا ترک شود. چنانچه به هر دلیل پس از نصب لومینیرز دندان، با تغییر رنگ، شکستگی یا ترک خوردگی و یا جدا شدن آن مواجه شدید، لازم است که فورا به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

آیا انجام لومینیرز برای بیمار درد دارد؟

نصب لومینیرز بدون هیچگونه دردی انجام می‌گیرد. همچنین برای انجام آن معمولا زمان کمی صرف می‌شود. همچنین یکی از مهمترین مزیت های آن عدم نیاز به هیچگونه آماده سازی قبلی برای نصب لومینیرز است. مگر در مواردی که فرم دندان بیمار به گونه‌ای باشد که دندانپزشک تشخیص دهد که از روکش ونیر و تراش دادن دندان استفاده شود.  از این رو در روش لومینیرز از مواردی همچون بی‌حسی موضعی یا کار با دریل، استفاده نمی‌شود.

عوارض لومینیرز دندان چیست؟

انجام هر کاری عوارض، مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد. هیچ کاری خالی از عیب نیست. انجام لومینیرز دندان نیز در کنار محاسنی که دارد و در کوتاهترین زمان زیبایی را در چهره شخص ایجاد می‌کند، معایبی هم دارد. البته عوارض این نوع زیباسازی فقط شامل درصد کمی ‌از مراجعین می‌شود و برای همه بیماران، به یک اندازه و شدت نیست. در ادامه مطلب برخی از عوارض انجام لومینیرز را بیان می‌کنیم.

حساسیت بافت لثه با روکش لومینیرز

لومینیرز پس از نصب در دهان، یک شیء خارجی برای بدن به حساب می‌آیند که در برخی از افراد ممکن است بافت لثه آنها نسبت به این جسم خارجی سازگاری خوبی از خود نشان ندهد. لذا گاها ممکن است فرد پس از نصب روکش لومینیرز، تا مدت‌ها دچار تورم و درد لثه شود. بنابراین اگر با چنین مشکلی روبرو شدید، حتما به دندانپزشک خود مراجعه کرده و برای رفع آن اقدام نمایید.

عدم تطابق رنگ لومینیرز با رنگ دندان های اصلی

برای برخی از مراجعه‌کنندگان این احتمال وجود دارد که پس از نصب لومینیرز دندان متوجه شوند که رنگ آن با رنگ دندان های طبیعی خودشان تفاوت دارد. باید گفت عوامل مختلفی نظیر رنگ ماده چسبنده، رنگ دندانی که روکش لومینیرز روی آن نصب می‌شود و سایه روکش، بر روی نتیجه نهایی دخیل هستند. به علاوه تجربه و مهارت دندانپزشک نیز فاکتور مهمی در کیفیت خروجی کار دارد. این مورد را هم در نظر بگیرید که بعضی از انواع روکش در پایان کار، در قسمت پایه دندان، رنگی بسیار متفاوت دارند. در چنین شرایطی دندانپزشک روش‌های جلوگیری از غیر همرنگ شدن دندان را شرح می‌دهد. نهایتا در صورت تمایل مراجعه‌کننده از این عوارض جلوگیری می‌شود.

احتمال آسیب و صدمه به لومینیرز

همانطور که توضیح دادیم لومینیرز نوعی روکش نازک برای دندان است که استحکام دندان های طبیعی را ندارد. بنابراین هر گونه فشار یا ضربه می‌تواند مشکل آفرین باشد. به علاوه عادت هایی همچون دندان قروچه یا فشردن دندان ها به هم نیز می‌تواند باعث ایجاد صدمه به روکش شود. این دسته از افراد یا باید عادات غلط خود را ترک کنند و یا از سایر روش های زیباسازی دندان همچون کامپوزیت دندان استفاده کنند.‌

ضخامت روکش لومینیرز

ضخامت لومینیرز بسیار کم و حدودا برابر ضخامت لنز چشمی و چیزی حدود ۰.۱ تا ۰.۳ میلیمتر می‌باشد. به طور کلی باید گفت که ضخامت لومینیرز کمتر از لمینت و ونیر می‌باشد. اما به هر حال این روکش نازک به عنوان جسمی خارجی روی دندان قرار میگیرد که بیمار متوجه تفاوت این دندان روکش شده با سایر دندان های طبیعی خواهد شد. انتخاب حجم نهایی لومینیرز دندان باتوجه به صلاحدید دندانپزشک صورت می‌گیرد. لذا مراجعه به دندانپزشک مجرب بهترین نتیجه را برای بیمار خواهد داشت. چنانچه قصد انجام روکش دندان یا سایر امور دندانپزشکی از قبیل جراحی دندان عقل و کشیدن دندان  را دارید، از طریق شماره تماس 36494982-071 با کلینیک دکتر مریم امیدی در ارتباط باشید.

کلینیک دکتر مریم امیدی

جمع‌بندی

دندان‌ها در زیبایی چهره هر فرد و اعتماد به نفس او بسیار تاثیرگذار هستند. اگر دندان‌ها مرتب و تمیز نباشند و ظاهر دندان مطلوب نباشد و یا دچار تغییر رنگ شده باشد، بهتر است برای برطرف کردن این مشکلات از روش‌های زیباسازی دندان و یا سفید کردن و  بلیچینگ دندان استفاده کرد. لومینیرز دندان یکی از روش‌های زیباسازی دندان است که به صورت روکش نازک روی دندان قرار میگیرد و عیوب آن را پنهان می‌کند. این کار نیاز به تراشیدن مینای دندان ندارد و تعداد جلسات مراجعه به پزشک کم است. شما عزیزان می‌توانید جهت دریافت خدمات دندانپزشکی و اطلاع از نحوه ارتباط با کلینیک دکتر مریم امیدی به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *