بلیچینگ دندان در خانه(Home bleaching) چگونه انجام می شود؟

انواع بلیچینگ دندان

یکی از روش‌های کاملا بی‌خطر و غیر تهاجمی جهت سفید کردن دندان‌های فرد؛ استفاده از بلیچینگ  می‌باشد که امروزه به یکی از روش‌های بسیار محبوب در بین افراد تبدیل شده است. عوامل بسیار زیادی سبب تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود و در نهایت سبب شده تا فرد لبخند زیبا و دندان‌های سالم و درخشان خود را از دست بدهد؛ اما جای نگرانی وجود ندارد امروزه روش‌های مختلفی وجود دارند که می‌توان با استفاده از آن‌ها لکه و رنگ ایجاد شده بر روی دندان را به راحتی از بین برد و یا کمرنگ‌تر کرد. برخی از افراد به دلایل مختلف و مشغه کاری امکان حضور در دندانپزشکی جهت از بین بردن لکه‌های ایجاد شده بر روی دندان خود را ندارند، یکی از روش‌های سفید کردن دندان بدون نیاز به مراجعه به دندانپزشک، بلیچینگ دندان در خانه است. در ادامه به طور کامل با بلیچینگ دندان در خانه آشنا خواهیم شد.

بلیچینگ دندان در خانه

اکثر افراد در هنگام مراجعه به دندانپزشک از این موضوع شکایت دارند که غیر طبیعی بودن دندان‌هایشان و زردی آن حتی با مسواک زدن با خمیر دندان سفید کننده و  روش‌های سفید کننده خانگی دندان بی‌تاثیر است. چنین تغییر رنگ دندان‌ها با روش‌های خانگی ساده و قدیمی درمان نمی‌شود و صرفا تاثیرات این روش‌ها موقت می‌باشد. در چنین شرایطی، استفاده از بلیچینگ دندان در خانه تاثیر ویژه‌ای دارد. در این روش بلیچینگ دندان روند سفید کردن دندان تحت نظر دندانپزشک در خانه و توسط خود فرد صورت می‌گیرد که به مینای دندان آسیبی وارد نمی‌کند و کاملا غیر تهاجمی می‌باشد.

برای بلیچینگ خانگی، دندانپزشک متخصص قالبی از دندان‌های شما تهیه می‌کند و قالب تهیه شده را به لابراتور می‌فرستد. در لابراتور تری‌های پلاستیکی با توجه به فضای بین دندان‌های فرد و قالب جهت قرار دادن ژل‌های مخصوص بلیچینگ ساخته می‌شوند. تنها تفاوت بلیچینگ دندان در خانه با بلیچینگ دندان در مطب مدت زمان بازدهی آن می‌باشد. بلیچینگ دندان در مطب بین 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد؛ اما بلیچینگ دندان در خانه بین 3 هفته تا یک ماه برای ایجاد نتیجه نهایی زمان‌بر است.

 

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان در خانه برای کدام افراد مناسب است؟

این روش درمانی و زیبایی برای افرادی که دندان‌هایشان تغییر رنگ داده و زرد شده است، بهترین و بیشترین اثر بخشی را دارد و برای افرادی که دندان‌های آن‌ها قهوه‌ای شده کم‌ترین تاثیر را دارد و در افرادی که دندان‌های آن‌ها به رنگ بنفش و یا خاکستری بوده درمان برای آن‌ها تاثیری نخواهد داشت.( پیشنهاد می‌شود این نوع افراد از روشی نظیر جرم گیری و بروساژ جهت سفید شدن دندان خود استفاده نمایند.)

بلیچینگ دندان در خانه برای کدام افراد مناسب نیست؟

استفاده از بلیچینگ دندان در خانه برای برخی از افراد مناسب نمی‌باشد همچنین می‌تواند نتیجه عکس و نامناسبی را برای فرد به ارمغان آورد، افرادی که موارد زیر را دارند گزینه مناسبی جهت استفاده از بلیچینگ دندان در منزل نمی‌باشند.

 • افرادی که با تشخیص دندانپزشک متخصص دارای مینای دندان نازک می‌باشند.
 •  افرادی که دارای دندان شکسته و یا ترک خورده هستند.
 • آنورکسیا(افرادی که به این بیماری آنورکسیا یا بی‌اشتهایی عصبی دچار هستند، با فرض بر اینکه چاق هستند خود را معده خود را واردا به برگرداندن غذای هضم شده می‌کنند.)
 • برخی از افراد دچار رفلاکس معده یا برگشت اسید از معده به مری هستند. همین امر باعث شده تا گزینه مناسبی جهت انجام بلیچینگ دندان در منزل نباشند.
 • بیمارانی که دارای ترک شدید دندانی و سایش دندانی شدید می‌باشند.
 • کیس‌های دارای فلوروزیس

طرز استفاده از بلیچینگ دندان در منزل

اگر قصد دارید در خانه خود بلیچینگ دندان‌هایتان را انجام دهید، باید تمامی مراحل آن را به درستی انجام دهید تا بتوانید بهترین نتیجه را دریافت کنید. در هر دو روش سفید کردن دندان، از عامل بلیچینگ بر پایه پروکسید یا کاربامید استفاده می‌شود. در بلیچینگ دندان در منزل پروکسیدی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، غلظتی بین 15 تا 22 درصد دارد.هر چقدر مدت زمان قرار گیری عامل سفید کننده بر روی دندان بیشتر باشد، سفیدی دندان تاثیر گذار است.

علاوبر آن غلظت پروکسید نیز در میزان سفیدی دندان نقش اساسی دارد. اگر از غلظت بالاتری از این مواد و مدت زمان تماس طولانی‌تر استفاده شود، دندان و لثه فرد دچار حساسیت می‌شود، بنابراین مدت زمان قرار گیری پروکسید را طبق دستور پزشک بر روی دندان خود استفاده نمایید.

بلیچینگ دندان در خانه

معایب و عوارض بلیچینگ دندان در منزل

هر روش درمانی علاوبر مزایا، از معایبی نیز برخوردار هستند. معایب بلیچینگ دندان در خانه توسط فرد به شرح زیر می‌باشد.

 • هنگام استفاده از مواد بلیچینگ اگر مراقب نباشید و مواد با لثه شما تماس پیدا کند، باعث تحریک و حساسیت لثه شما خواهد شد.
 • اگر از روش و مواد دیگر بدون مشورت دندانپزشک در خانه استفاده کنید ممکن است برای دندان مضر بوده و سبب از بین رفتن مینای دندان شما شود.
 • یکی از معایب این روش این است که مسئولیت درمان کاملا بر عهده شما بوده و دندانپزشک متخصص هیچ گونه نظارتی بر آن ندارد.
 • این روش درمانی به اندازه بلیچینگ دندان در مطب در مدت شما کم نمی‌تواند در سفید کردن دندان تاثیر بالایی داشته باشد، به همین دلیل باید در استفاده از این روش صبور باشید.
 • علاوبر موارد بالا برخی از افراد از جوش شیرین برای سفید کردن دندان‌های خود استفاده می‌کنند که این مواد به دلیل ترکیب قوی خود مینای دندان را از بین می‌برد.
 • قرار گیری توت فرنگی به دلیل اسیدی بودن در پوسیدگی و از بین بردن مقاومت دندان نقش اساسی دارد.
 • استفاده از نمک و یا نمک دریایی سبب سایش شدید دندان در فرد شده و هیچ کمکی به سفید کردن دندان فرد نمی‌کند.

به دلیل عدم نظارت پزشک بر روی روند درمان و سفید کردن دندان ممکن است فرد نتیجه دلخواه را کسب نکرده و یا مدت زمان بیشتری را صرف استفاده از این روش نماید.

روش‌های سفید کردن دندان در خانه

همانطور که گفته شد، یکی از روش‌های سفید کردن دندان در خانه، بلیچینگ دندان می‌باشد. برای استفاده از بلیچینگ و تری بلیچینگ دندان در خانه باید ابتدا به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید تا دندان‌های شما به خوبی بررسی شوند و در صورت وجود پوسیدگی ترمیم شوند.

ژل و نوار سفید کننده

در این روش جهت سفید کردن دندان، ژل و نوار مخصوص جهت سفید کردن دندان به صورت مستقیم بر روی دندان فرد قرار می‌گیرد. این نوع محصولات در مقایسه با بلیچینگ دندان تاثیر بسیار کمی دارند و در برخی از شرایط ممکن است تاثیر گذار نباشد. این نوع محصولات باید به مدت 10 الی 14 روز هر هفته دو بار بر روی دندان فرد قرار گیرندو نتیجه این محصولات 4 ماهه می‌باشد.

تری بلیچینگ در خانه

خمیر دندان‌های مخصوص و سفید کننده

از آن جایی که خمیردندان‌ها مدت زمان بسیار کوتاهی بر روی دندان قرار می‌گیرند و پس از آن توسط فرد پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از روی دندان شسته می‌شود. همچنین قدرت لکه بری و سفید کنندگی این نوع خمیر دندان‌ها بسیار کم بوده و همین امر سبب شده تا فرد بتواند به صورت روزانه از آن استفاده نماید. خمیر دندان‌های سفید کننده دارای مواد شیمایی بوده و خاصیت براق کنندگی کمی دارند و می‌تواند مقدار بسیار کمی از لکه و جرم دندان‌ها را از بین ببرد.

قالب بیچینگ دندان خانگی

در این نوع روش سفید کنندگی دندان از قالب‌های سلیکونی تری توسط ژل پر اکسید مخصوص جهت سفید کنندگی دندان استفاده می‌شود. افراد متقاضی می‌توانند جهت تهیه قالب بلیچینگ دندان خانگی ابتدا به دندانپزشک جهت تهیه قالب از دندان خود مراجعه نمایند. فرد برای داشتن نتیجه بهتر می‌تواند از قالب بلیچینگ دندان خانگی به صورت روزانه و به مدت 4 هفته استفاده نماید. این نوع قالب‌های توسط دندانپزشم به صورت اختصاصی برای هر فرد توسط قالب گیری از دندان وی ساخته می‌شود.

تری بلیچینگ دندان در خانه(tray bleaching at home)

نگهدارنده یا قالب پلاستیکی که با توجه به فرم و حالت دندان و فک فرد در بلیچینگ دندان توسط دندانپزشک در لابراتو در شرایط ویژه‌ای ساخته می‌شود، تری بلیچینگ(tray bleaching) می‌باشد. تری بلیچینگ دندان در خانه این امکان را به فرد می‌دهد تا ژل مخصوص سفید کننده را به خوبی بر روی دندان نگه دارد. برای استفاده صحیح تری بلیچینگ در خانه فرد ابتدا دندان خود را به خوبی شست و شو می‌دهد و سپس مواد مخصوص(هیدروژن پر اکسید) را بر روی دنان خود که حاوی مواد سفید کننده می‌باشد، قرار می‌دهد.

هزینه و قیمت بلیچینگ دندان

یکی از سوالاتی که برای تمامی افرادی که قصد انجام بلیچینگ به خصوص بلیچینگ دندان در خانه را دارند به وجود می‌آید، هزینه و قیمت بلیچینگ دندان است. نوع روشی که برای بلیچینگ دندان خود انتخاب می‌کند، در هزینه و قیمت بلیچینگ دندان شما تاثیر گذار بوده و می‌تواند سبب افزایش و کاهش هزینه گردد. برای اطلاع از قیمت و هزینه بلیچینگ دندان پیشنهاد می‌شود در گام اول به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید.

Wisdom tooth surgery

تهیه بلیچینگ دندان در خانه

برخی از افراد به دلیل مشغله کاری و یا دلایل دیگر تمایلی به دندانپزشک جهت سفید کردن دندان خود یا به عبارت دیگر بلیچینگ دندان در مطب را ندارند. آن‌ها می‌توانند از بلیچینگ دندان در خانه جهت از بین بردن لک و سفید کردن دندان خود استفاده نمایند. فقط با یکبار مراجعه به دندانپزشک و قالب گیری دندان توسط دندانپزشک می‌توانند بلیچینگ دندان را در خانه انجام دهند.

اگر به دنبال بهترین کلینک جهت سفید کردن و تهیه بلیچینگ دندان در شیراز هستید، ما به شما کلینیک فوق تخصصی دکتر مریم امیدی در شیراز را معرفی ‌می‌کنیم. در کلینیک دکتر امیدی به بهره گیری از برترین مواد همانند بوست(boost) و اولترادنت(ultradent) می‌توانید در کم‌ترین زمان ممکن تغییر رنگ دندان خود را احساس نماید و از لبخند زیبای خود لذت ببرید.

در کلینیک فوق تخصصی دکتر امیدی علاوبر بلیچینگ دندان می‌توانید از روش‌های درمانی و زیبایی نظیر باندینگ دندان، جراحی دندان عقل در محیطی استریل، پر کردن دندان، جرم گیری و بروساژ و … بهره بگیرید. جهت تماس با کلینیک دکتر امیدی با شماره تماس 07136494982 در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *