بررسی 8 مورد از انواع مسواک ها

انواع مسواک ها

نوع مسواکی که امروزه توسط افراد استفاده می‌شود همواره نوعی پیشرفت یافته از ابزاری است که انسان‌ها در دهه 30 و قبلتر، از آن استفاده می‌کردند. در واقع، ابزاری جهت تمیز نمودن دندان در آن سال‌ها تحت عنوان مسواک، وجود نداشت. البته، مدارکی به دست رسیده است که مردم آن دهه، از ابزار متفاوت دیگری جهت تمیز نمودن دندان‌های خود استفاده می‌کردند. در دنیای امروزه، انواع مسواک های متفاوتی تولید می‌شوند که هر کدام برای دندان‌های به خصوصی قابل استفاده هستند. مسواک نرم، مسواک سخت، مسواک برقی و مسواک انگشتی، برخی از انواع متفاوت مسواک هستند؛ اما چطور بدانیم که کدام نوع مسواک برای ما مناسب است؟ در این مقاله با ما همراه شوید تا انواع مسواک ها را بررسی نمائیم.

معرفی انواع مسواک ها

با توجه به متنوع بودن شکل و کاربرد انواع مسواک ها، بهتر است پیش از تهیه یک مسواک جدید از ویژگی‌های آن‌ها آگاهی یابید. انتخاب مسواک اشتباه می‌تواند موجب لطمه رساندن به دندان‌ها و لثه شما شود. برای مثال؛ اگر دارای لثه حساسی هستید، بهتر است از مسواک نرم استفاده نمائید تا از زخم شدن لثه شما جلوگیری شود. همچنین، توجه داشته باشید که مسواک شما باید به صورت مداوم تعویض شود، زیرا؛ برس مسواک در طول زمان دچار تغییر شکل می‌شود و الیاف آن کیفیت و کارایی مفید خود را از دست می‌دهند.

انواع مسواک ها، شامل موارد زیر هستند که شما می‌تواند با مطالعه درباره آن‌ها، بهترین نوع را برای خود و کودکانتان انتخاب نمائید:

 1. مسواک برقی
 2. مسواک دستی
 3. مسواک انگشتی
 4. مسواک نرم
 5. مسواک سخت
 6. مسواک بین دندانی
 7. مسواک ارتودنسی
 8. مسواک جویدنی

در ادامه با ما همراه شوید تا به جزئیات هر یک از این انواع مسواک ها را بررسی کنیم.

مسواک برقی، یکی از انواع مسواک های پرطرف دار

مسواک برقی و اتوماتیک، یکی از انواع مسواک است که دارای مویه‌های چرخان می‌باشد. این مسواک بر اساس استانداردهای مشخص شده‌ای، طراحی می‌گردد و از این قابلیت برخوردار است تا بخش‌هایی از دهان و دندان‌ها را که به صورت معمول قابل دسترسی نیستند، شستشو نماید.

طرز استفاده از مسواک برقی بسیار ساده است. شما تنها لازم است تا دکمه روشن کردن آن را بفشارید و سپس به روی دندان‌های خود بکشید. برخی از مسواک‌های برقی، دارای شمارشگر یا تایمر نیز هستند. این قابلیت به فرد دارنده کمک می‌کند تا زمان مسواک زدن خود را بر روی مقدار ویژه‌ای تنظیم نماید. برای مثال؛ شما می‌توانید زمان مسواک زدن خود را بین 1 تا 2 دقیقه که زمانی استاندارد می‌باشد، تنظیم نمائید. پس از این مدت مسواک به صورت خودکار از حرکت بازخواهد ایستاد.

جالب است بدانید که، برخی از تحقیقات نشان می‌دهند چرخش سری مسواک برقی در جهت‌های مختلف به کاهش التهاب لثه کمک می‌کند. این امکانی است که مسواک‌های معمولی و یک جهته، از آن برخوردار نیستند. مسواک برقی با توجه به ارائه تمامی این امکانات، مشخصا از دیگر انواع مسواک ها گران قیمت‌تر است؛ اما گاها این میزان هزینه ارزش صرف نمودن را دارد. برخی از انواع مسواک برقی در بخش زیر معرفی شده‌اند:

 • مسواک برقی چرخان
 • مسواک برقی صوتی
 • مسواک برقی بین دندانی

کاربردی ترین نوع مسواک، مسواک دستی

مسواک دستی

مسواک دستی، یکی از رایج‌ترین و معمول‌ترین انواع مسواک است که بیشتر مردم از آن استفاده می‌کنند. مسواک‌های دستی، در نوع خود می‌توانند به زیر دسته‌های متفاوت دیگری نیز تقسیم شوند. شکل دسته مسواک، نرمی یا سخت بودن برس مسواک و الگوی مویه مسواک، برخی از فاکتورهایی هستند که در این امر تاثیرگذارند.

اغلب افراد، مسواک دستی که دارای برسی نرم باشد را ترجیح می‌دهند؛ زیرا از لطافت بیشتری برخوردار است و احتمال زخم شدن و یا عفونت لثه را بسیار کاهش می‌دهد. البته، مسواک دستی که دارای برس سخت است نیز از کاربردهای مفیدی برخوردار می‌باشد. برای مثال؛ استفاده از مسواک دارای برس سخت از شکل‌گیری پلاک بر روی سطح دندان‌های شما جلوگیری می‌کند.

شما باید توجه داشته باشید که شیوه مسواک زدن و فشار آوردن بر سطح دندان‌ها را به حد استاندارد برسانید تا دچار مشکل نشوید. در صورتی که از مسواک با برس سخت استفاده می‌کنید، میزان فشار دستان خود را هنگام مسواک زدن کاهش دهید تا به مینای دندان شما آسیبی نرسد.

مسواک انگشتی

مسواک انگشتی، مخصوص کودکان کم سن و سال است که خود قادر به شستشوی دندان‌هایشان نمی‌باشند. این نوع مسواک درست همانند کیسه‌ای است که بر روی انگشتان قرار می‌گیرد و شما می‌توانید با کمک آن، دندان‌های شیری کودکان خود را مسواک بزنید. بهتر است حداقل دو بار در روز این عمل را انجام داده و دندان‌های فرزند خود را با مسواک انگشتی کاملا شستشو دهید.

قابل توجه است که، مسواک‌های کودکان خردسال و نوزادان، باید هر 3 ماه یکبار تعویض شود. لازم به ذکر است که پیش از استفاده از مسواک انگشتی برای کودکان خود، به دندانپزشکی اطفال معتبر مراجعه نمائید و با دکتر خود مشورت کنید.

مسواک نرم

مسواک نرم، یکی از انواع مسواک ها است که در بین مسواک‌های برقی و مسواک‌های دستی نیز دیده می‌شود. به طور معمول، مسواک نرم دارای مویه‌های متعدد و فراوانی است که به شکلی متراکم در کنار یکدیگر چیده شده‌اند. این شیوه طراحی و تولید مسواک، موجب می‌شود تا از برسی نرم‌تر برخوردار باشند.

در بین انواع مختلف مسواک ها، مسواک نرم برای استفاده افراد بسیار پیشنهاد می‌شود؛ زیرا به آرامی و لطافت بر روی لثه و دندان‌ها حرکت می‌کند. استفاده از این نوع مسواک، برای اشخاصی که دارای لثه‌هایی ملتهب و حساس هستند، شدیدا پیشنهاد می‌شود. همچنین، ممکن است دندانپزشک شما، در راستای موارد مختلفی این نوع از مسواک را به شما معرفی کند.

برای مثال؛ اگر تشخیص داده شود که مینای دندان شما در حال خوردگی است، مسواک نرم می‌تواند به بهبود آن کمک شایانی کند. همچنین در صورتی که از کامپوزیت دندان یا لمینت دندان برای دندان‌های خود استفاده کرده‌اید، بهتر است این نوع مسواک را انتخاب نمائید.

مسواک سخت

همانطور که در بالاتر نیز به این موضوع اشاره شد، مسواک سخت برای کاهش تجمع پلاک‌ها بر روی دندان بسیار مناسب است؛ اما اگر به درستی از آن استفاده نشود موجب خونریزی و زخم شدن لثه‌ها خواهد شد. با توجه به برس سخت و سفتی که این نوع مسواک‌ها از آن برخوردارند، بهتر است هنگام مسواک زدن آرام عمل کنید و اگر لثه‌هایی حساس دارید، به هیچ عنوان از آن‌ها استفاده نکنید.

مسواک بین دندانی

مسواک بین دندانی یکی از انواع مسواک ها

مسواک بین دندانی یا مسواک ارتودنسی، بهترین نوع مسواک جهت تمیز کردن بین دندان‌ها می‌باشد. با کمک این مسواک، می‌توان ریزترین مواد غذایی را از بین دندان‌ها خارج کرد. مسواک‌های بین دندانی، ظاهری متفاوت‌تر از دیگر انواع مسواک ها دارند. در بالای مسواک بین دندانی، یک فرچه قرار دارد که دارای الیافی بسیار ریز و متعدد است.

لازم است بدانید که استفاده از مسواک بین دندانی به تنهایی جایز نخواهد بود. به این معنا که، شما نمی‌توانید مسواک بین دندانی را جایگزین مسواک‌های معمولی و دستی کنید، بلکه باید هر دو را در کنار یکدیگر استفاده نمائید تا بتوانید سلامت کامل دندان‌های خود را حفظ کنید. استفاده از این مسواک برای تمامی افراد مناسب است؛ اما پزشکان آن را بیشتر به افرادی پیشنهاد می‌دهند که دارای دندان‌های نامرتبی هستند و این موضوع مانع می‌شود تا دندان‌هایشان به درستی شستشو داده شوند.باقی ماندن خوراکی و ذرات غذا در بین دندان‌ها ممکن است موجب پوسیدگی دندان شما گردد و شما مجبور شوید از خدماتی چون پر کردن دندان آسیب دیده استفاده کنید.

مسواک جویدنی

این نوع از انواع مسواک ها، دارای شکلی کوچک و مینیاتوری است و معمولا در مواقعی قابل استفاده است، که دسترسی به بهداشت و مسواک دستی ممکن نباشد. این مسواک به شکل قرصی است که دور تا دور آن دارای مویه‌های ظریفی هستند.گاها این مسواک‌ها دارای طعم‌هایی چون نعنا می‌باشند و می‌توان آن‌ها را در داخل دهان قرار داد و جوید.سنبله‌های کوچکی که بر روی این مسواک قرار دارند، به میان دندان‌های شما می‌روند و باقی مانده غذا را از بین آن‌ها خارج می‌کنند. مسواک‌های جویدنی، یکبار مصرف هستند و بیشتر در زمان سفر کاربرد دارند.

کلینیک دکتر مریم امیدی

جمع‌بندی

مسواک ها انواع متعددی دارند و در شکل‌های مختلفی قابل تهیه هستند. پیش از تهیه مسواک، ضروری است که از کاربرد آن‌ها مطلع شوید تا بتوانید بهترین نوع مسواک را برای دندان‌های خود انتخاب کنید. استفاده از مسواک نامناسب برای دندان‌ها، موجب می‌شود که در لثه‌های شما عفونت ایجاد شود یا دچار خونریزی و زخم شوند. اگر دارای لثه‌های حساسی هستید، از مسواک نرم استفاده کنید.

همچنین، شما می‌توانید برای فرزندان خردسال و نوزاد خود که قادر به استفاده از مسواک‌های بزرگ نیستند، از مسواک انگشتی استفاده کنید. مسواک برقی از انواع گران قیمت مسواک است؛ اما کارکرد بهتری نسبت به مسواک دستی دارد. در آخر، اگر در شرایطی هستید که امکان مسواک زدن وجود ندارد، می‌توانید از مسواک‌های یکبار مصرف جویدنی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *