تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

یکی از اجزای اصلی در زیبایی صورت، داشتن لبخند زیبا می‌باشد، ظاهر و سلامت دندان‌های شما تاثیر ویژه‌ای در لبخند شما و در نهایت میزان اعتماد به نفس‌تان خواهد گذاشت. فواصل ایجاد شده بین دو دندان، شکستگی و نامنظم بودن فرم هر دندان به راحتی قابل تصحیح می‌باشد. برخی از افراد از تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان بی‌خبر هستند و عموما این دو روش درمانی را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. انتخاب روش لمینت و یا کامپوزیت به مجموعه متفاوتی از معیارهای متخلفی بستگی دارد که ممکن است برخی از افراد از تفاوت لمنیت و روکش دندان بی‌خبر باشند و این دو روش درمانی را با یکدیگر اشتباه بگیرند. با ما در این مقاله همراه باشید تا  مزایا، معایب و تفاوت لمینت و کامپوزیت آشنا شویم.

لمینت دندان چیست؟

Dental laminate یا لمنت دندان که به آن ونیر نیز گفته می‌شود، روشی مطمئن و فوق العاده برای تغییر رنگ دندان می‌باشد. زمانی که قطعات کوچک لمینت بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند، سبب تغییر شکل، رنگ و طول دندان‌ها به وضعیت دلخواه فرد می‌شوند. یکی از شیک‌ترین و زیباترین روش درمانی جهت داشتن زیباترین لبخند، لمینت دندان می‌باشد.

جنس لمینت دندان

شاید براش شما سوال باشد که جنس لمینت دندان از چیست، خوب است بدانید که لمینت دندان از جنس پرسیلن و یا مواد مخصوص رزین می‌باشد.روکش‌های پرسیلن در مقایسه با رزین کامپوزیت از مقاومت بسیار بیشتری در برابر لکه برخوردار است. روکش‌های پرسیلن علاوبر داشتن استحکام بسیار بالا ویژگی‌های بازتابش نور در آن‌ها به دندان طبیعی فرد نیز نزدیک‌تر می‌باشد.

مراحل انجام لمینت دندان

برای داشتن یک لمینت دندان زیبا و طبیعی نیاز به پشت سر گذاشتن اقداماتی  می‌باشد که توسط دندانپزشک متخصص بر روی دندان طبیعی فرد صورت می‌گیرد.

 1. برای لمینت دندان در مرحله‌ی اول با دندانپزشک متخصص مد نظر خود خواسته‌هایتان را و هدف خود را از لمینت دندان در میان بگذارید، ممکن است برای بررسی دقیق‌تر دندان‌های شما از اشعه ایکس نیز استفاده شود.
 2. در مرحله‌ی دوم برای همسان سازی باید بین سه دهم تا یک میلی متر از مینای دندان تراشیده شود تا فضای مناسب برای قرار دادن لمنیت بر روی دندان ایجاد شود، این کار هم با بی‌حسی و هم بدون بی‌حسی صورت می‌گیرد، پس از آن قالب مورد نیاز بین 2 تا 4 هفته به آزمایشگاه جهت ساخت ارسال می‌شود.
 3. در مرحله سوم دندانپزشک با قبل از چسباندن دائمی لمینت با مواد مخصوص، لمینت را جهت بررسی تناسب رنگ و فرم بر روی دندان اصلی فرد قرار می‌دهد.
 4. سپس دندان فرد به خوبی تمیز شده و سطح آن اندکی سوهان کشی می‌شود تا اتصال قوی‌تری میان دندان طبیعی فرد و لمینت ایجاد شود.

مراحل بالا برای تمامی افراد یکسان است در صورتی که دندان دچار شکستگی و یا ناهمواری شدید باشد پزشک به تصحیح فرم دندان‌های فرد می‌پردازد.

 

بررسی کامل لمینت و کامپوزیت دندان

مزایا و معایب لمینت دندان

هر روش درمانی و زیبایی می‌تواند دارای مزایا و معایبی باشد که تبحر و تجربه دندانپزشک متخصص می‌تواند از میزان معایب آن روش بکاهد. مزایای لمینت دندان به شرح زیر می‌باشد.

 • کم تهاجمی و بی‌خطر بودن این روش
 • اصلاح طرح لبخند در فرد
 • بسیار مقاوم در برابر تغییر رنگ
 • طبیعی بودن لمینت دندان

لمینت دندان از مقاومت بسیار بالایی در برابر تغییر رنگ و فرم دندان در برابر عوامل گوناگونی برخوردار است.

معایب لمینت دندان

در صورتی که لمینت دندان تحت نظر دندانپزشک متخصص و با بهترین مواد صورت نگیرد می‌تواند معایب بسیاری برای فرد به ارمغان آورد.

 • در برخی از شرایط ممکن است لمینت قرار گرفته بر روی دندان، از دندان جدا شود.
 • غیر قابل بازگشت بودن لمینت
 • بسیار حساس در برابر گرما و سرما

دندان‌ها یکی از عضوهای بسیار حساس هستند که در صورتی که به آن‌ها رسیدگی کامل و محافظت نشود می‌توانند پوسیده و یا خراب شوند، درمان پوسیدگی و کشیدن دندان‌ها با صرف وقت بسیار بالا و در برخی از شرایط با درد همراه می‌باشد.

کامپوزیت دندان چیست؟

امروزه کامپوزیت دندان یکی از روش‌های محبوب و فوق العاده اقتصادی برای اصلاح طرح لبخند هر فرد می‌باشد. ماده اصلی و تشکیل دهنده کامپوزیت دندان، همان ماده‌ای است که در پر کردن دندان نقش داردف این مواد به طور مستقیم بر روی دندان فرد قرار می‌گیرد. دندانپزشک متخصص مواد مختلف را بر روی دندان فرد قرار می‌دهد و با ابزار مخصو ص مواد را به فرم دلخواه تبدیل می‌کند. در نهایت هر لایه از کامپوزیت با استفاده از نور مخصوص بر روی دندان محکم می‌شود.

مواد تشکیل دهنده کامپوزیت دندان

به طور کلی کامپوزیت دندان از 4 جز اصلی تشکیل می‌شوند که در استجکام و رنگ کامپوزیت دندان نقش اساسی دارند، مواد تشکییل دهنده کامپوزیت دندان به شرح زیر می‌باشد.

 • ماتریکس رزینی
 • ذرات فیلر
 • اتصال کننده ماتریکس به فیلر
 • آغازگر و تسریع کننده واکنش پلیمریزاسیون

مواد تشکیل دهنده کامپوزیت دندان که سبب تصحیح فرم دندان می‌شود به صورت فوق می‌باشد.

 

مواد تشکیل دهنده کامپوزیت

مراحل انجام کامپوزیت دندان

قبل از شروع کامپوزیت دندان، لثه فرد توسط دندانپزشک متخصص در یک جلسه به صورت کامل مورد بررسی قرار می‌گیرد تا هر گونه التهاب احتمالی به طور کامل درمان شود.

 1. در مرحله‌ی اول، دندان‌ها به طور کامل با براشی مخصوص تمیز می‌شوند.
 2. مقداری از مواد مامپوزیت با رنگ انتخابی مراجعه کننده به صورت آزمایشی بر روی دندان طبیعی وی قرار می‌گیرد.
 3. در این مرحله دندان به خوبی خشک شده و فرآینده درمان بر روی آن آغاز می‌شود.
 4. جهت بالا بردن استحکام مواد و خشک شدن زود هنگام آن به کمک یک نور آبی مواد به خوبی سفت می‌شود.
 5. در این مرحله اضافه مواد از روی دندان برداشته شده و برای بالا بردن درخشندگی و سطح صاف، پالیش کامل دندان صورت می‌گیرد.

جهت لب پر شدن لمینت دندان اضافه مواد به درستی از روی دندان برداشته شده.

مزایا و معایب لمینت دندان

کامپوزیت‌ها از مزایای بسیاری در بین روش‌های زیبایی دیگر برخوردار هستند، همچنین کامپوزیت یک راه حل بسیار ساده و ارزان قیمت جهت تصحیح فرم لبخند و دندان فرد می‌باشد.

 • کامپوزیت دندان به راحتی می‌تواندچرخش و فرم دندان‌های فرد را اصلاح نماید و یا فواصل ایجاد شده را بین دندان‌ها از بین ببرد.
 • در کامپوزیت، دندان‌ها تراش نمی‌خورند و کامپوزیت تنها بر روی سطح دندان چسبانده می‌شود.
 • این روش درمانی و زیبایی هزینه کم‌تری نسبت به روش‌های زیبایی دیگر را شامل می‌شود.
 • در صورت شکستگی و یا پردیگی لمینت قابل درمان و ترمیم می‌باشد.
 • در برخی شرایط لمینت در یک جلسه و بدون بی‌حسی قابل انجام می‌باشد.

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، لمینت از قیمت و هزینه کمتر و همچنین مزایای بیشتری نسبت به فعالیت‌های زیبایی دیگر برخوردار است.

معایب کامپوزیت دندان

توجه و اطلاع از مزایا و معایب یک روش درمانی می‌تواند در تصمیم شما تاثیر گذار باشد، بهتر است قبل از انجام هر روش درمانی و زیبایی از مزایا و معایب آن روش اطلاع حاصل فرمایید، مزایای کامپوزیت دندان به شرح زیر است.

 • کامپوزیت دندان به راحتی سبب تصحیح فرم دندان‌های فرد شده و فواصل دندانی را از بین ببرد.
 • در روش درمانی و زیبایی کامپوزیت دندان فرد هیچ گونه تراشی نمی‌خورند.
 • این روش درمانی و زیبایی هزینه کم‌تری نسبت به روش‌های زیبایی دیگر را شامل می‌شود.
 • در برخی شرایط لمینت در یک جلسه و بدون بی‌حسی قابل انجام می‌باشد.

قیمت کامپوزیت دندان بسیار اقتصادی و کم‌تر از روش درمانی دیگر می‌باشد که همین دلیل سبب شده تا کامپوزیت دندان به یک روش درمانی پرطرفدار تبدیل شود.

معایب کامپوزیت دندان

در صورت عدم شناخت صحیح معایب کامپوزیت دندان، پس از انجام آن می‌تواند نظر شما را تغییر دهد و  همچنین برای شما مناسب نباشد.

 • در زمان قرار گیری در برابر مواد غذایی و نوشیدنی دارای رنگ مانند قهوه و رب به پولیش نیاز دارد.
 • میزان زرد شدن و تغییر رنگ کاپوزیت بیشتر از لمینت می‌باشد.

موارد بالا معایب کامپوزیت را برای شما بیان می‌کند که ممکن است تاثیر زیادی در شیوه انتخابی شما بگذارد.

 

مزایا و معایب آمالگام و کامپوزیت

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

به علت شباهت این دو روش درمانی برخی از افراد، از تفاوت لمینت و کامپوزیت به درستی اطلاعی ندارند و فکر می‌کنند این دو روش تفاوتی با یکدیگر ندارند.

ویژگی هالمینت سرامیکیلمینیت سرامیکی
دوام ۱۰ تا ۱۵ سال۵ تا ۷ سال
استحکامزیادکم و احتمال لب پر شدن مکرر
ظاهرزیبا، شفاف و طبیعیکدر و با احتمال تغییر رنگ بخصوص در لبه های اطراف
نگهداریمانند دندان طبیعیپالیش و ترمیم دوره ای

موارد بالا تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان را نشان می‌دهد و انتخاب یکی از روش در مرحله اول بر عهده پزشک و در مرحله بعد بر اساس انتخاب فرد می‌باشد.

Wisdom tooth surgery

در انتها

لمینت و کامپوزیت دندان دو روش درمانی و زیبایی دندان هستند که تاثیر بسیار زیادی در سلامت و زیبایی دندان هر فرد دارد. شناخت تفاوت لمنت و کامپوزیت دندان به شما در انتخاب و بهره‌گیری مناسب از آن‌ها بر اساس نیاز دندان شما کمک بسیار زیادی می‌کند. در کنار تمامی این موارد تجربه و تخصص دندانپزشکی که به آن جهت انجام کامپوزیت و لمینت دندان مراجعه می‌کنید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. کلینیک دندانپزشکی دکتر مریم امیدی با بهره گیری از جدیدترین متد روز دنیا و دارا بودن کادر درمانی باتجربه به شما در داشتن زیباترین و بهترین لبخندها کمک می‌نمایند. برای مشاوره و نوبت ویزیت می‌توانید با شماره 07136494982 در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *