درخشان کردن دندان‌ها با پولیش دندان

پولیش دندان

پولیش دندان یک فرایند متداول در دندانپزشکی است که برای پیشگیری از مشکلات دهان و دندان انجام می‌شود. در این روش دندان‌ها، سفیدتر، درخشان‌تر و بدون لکه می‌شوند. همچنین این روش باعث ارتقا سلامت دندان‌ها می‌شود. دندانپزشکان با استفاده از دستگاه‌های خاص و تجهیزات تخصصی، لکه‌ها و تغییر رنگ دندان‌ها را می‌زدایند. در این روش دندان‌ها نیز صاف و صیقلی می‌شوند. این درمان یک روش بدون درد است که به راحتی در کلینیک‌های دندانپزشکی قابل انجام است.

پولیش دندان چیست؟

پولیش دندان روشی است که برای از بین بردن لک‌ها و ذرات روی دندان و همچنین صاف و صیقلی کردن آن‌ها استفاده می‌شود. در فرایند پولیش دندان، دندان‌ها درخشنده‌تر، سفیدتر و صاف‌تر دیده می‌شوند. در واقع لکه‌های ناشی از عادات بد بهداشت دهان و دندان در پولیش کردن دندان از بین می‌رود.

دندانپزشکان در پولیش کردن از فرچه‌های چرخان، پولیش هوا، نوارهای پولیش(اغلب در کنار خمیرهای ساینده) استفاده می‌کنند. در نتیجه سطح دندان‌ها صیقل پیدا می‌کند. اغلب این روش یعنی پولیش دندان در کنار سایر روش‌های پاکسازی دندان مثل جرمگیری و رسوب‌زدایی برای زدون تارتار و یا پلاک انجام می‌شود. این روش در دندانپزشکی در دسته زیبایی و یا درمانی قرار می‌گیرد.

انواع پولیش دندان

فرایند پولیش کردن دندان‌ها در 4 دسته کلی قرار می‌گیرد. این چهار دسته شامل موارد زیر می‌شود.

پولیش درمانی: گاهی مواقع جراحی دندان باعث می‌شود که مقداری از سمان دندان در معرض محیط دندان قرار بگیرد. سمان دندان لایه‌ای از بافت سخت است که ریشه دندان را پوشش می‌دهد. پولیش کردن این مناطق از دندان‌ها در واقع کمک می‌کند میکروفلورا(موجودات گیاهی ذره‌بینی یک ناحیه خاص) و اندوتوکسین‌های ناشی از تشکیل باکتری‌ها(سمی که داخل باکتری‌ها وجود دارد) از بین بروند.

پولیش زیبایی: این نوع پولیش تحت عنوان پولیش کرونال(تاجی) شناخته می‌شود. البته هدف از این نوع پولیش فقط زیبایی نیست. هدف این نوع فرایند پولیش دندان زدودن پلاک و لکه‌های دندان است. در این روش از نوعی خمیرهای ساینده برای ایجاد یک رنگ سفید براق و درخشان روی دندان‌ها استفاده می‌شود.

پولیش سطحی: این نوع روش از پولیش، یک فرایند کاملا زیبایی در دندانپزشکی به‌شمار می‌رود. در این روش دندانپزشکان روی صیقل دادن تاج‌های دندان تمرکز خاصی دارند.

پولیش انتخابی: در پولیش انتخابی دندانپزشکان برای از بین بردن لکه‌های باقی مانده از یک استراتژیک خاص استفاده می‌کنند. همچنین در این روش تغییر رنگ دندان‌ها در نتیجه جرمگیری و سایر فرایندهای پاکسازی انجام می‌شود.

پولیش دندان

اهداف پولیش دندان

معمولا پولیش کردن دندان به عنوان بخشی از پروفیلاکسی دندانپزشکی انجام می‌شد. به مرور زمان مشخص شد که استفاده مکرر از این روش باعث خوردگی بیرونی‌ترین پوشش ساختار دندان می‌شود. درنتیجه از بین رفتن خارجی‌ترین لایه دندان، مستعد لک شدن و انباشته شدن پلاک‌های دندانی دیده می‌شود. لایه فلوراید محافظ کننده پیرامون دندان نیز از مواردی است که در نتیجه استفاده مکرر از این روش از بین می‌رود.

در حال حاضر دندانپزشکان پولیش دندان را به عنوان یک روش معمول در دندانپزشکی توصیه نمی‌کنند. انتخاب این فرایند با دقت زیادی انجام می‌شود.

مزایای پولیش کردن دندان

این فرایندی است که در آن هم دندان‌ها پولیش می‌شوند و هم باعث از بین رفتن لکه‌ها، پلاک و میکروارگانیسم‌های روی سطح بیرونی دندان می‌شود. مهم‌ترین مزیت این روش نسبت به اسکیلینگ(جرم گیری عمیق دندان) در بدون درد بودن آن است. همچنین بعد از انجام پولیش دندان نتایج آن قابل مشاهده است.

  • این فرایند به طور موثری لکه‌های خارجی ناشی از غذاها، نوشیدنی‌ها و بهداشت ضعیف دندانی را از بین می‌برد.
  • این فرایند مانع گسترش پلاک روی دندان‌ها می‌شود. در نتیجه از پوسیدگی و ایجاد حفره‌های دندانی جلوگیری می‌کند.
  • پولیش دندان با ارتقا ظاهر دندان، باعث بالا رفتن اعتماد به نفس در افراد می‌شود.
  • این فرایند از نظر درمانی در جلوگیری از تشکیل باکتری‌ها روی ریشه‌های بدون پوشش دندان کمک می‌کند.

لکه‌های قابل حذف دندان از طریق پولیش

به طور کلی دو نوع لکه در دندان‌ها وجود دارد.

  1. لکه‌هایی با منشا داخلی
  2. لکه‌هایی با منشا بیرونی

لکه‌های با منشا داخلی، لکه‌هایی درونی هستند که در نتیجه برخی از نقص‌های خاص مانند نقص رشد یا هیپوپلازی مینای دندان در اثر داروها به وجود می‌آید. لکه‌های با منشا خارجی نیز در نتیجه بهداشت بد دهان مانند سیگار کشیدن بروز پیدا می‌کنند. پولیش کردن دندان‌ها فقط می‌تواند لکه‌های خارجی را از بین ببرد.

انواع ابزار برای پولیش دندان‌ها

پولیش کردن دندان‌ها با استفاده از ابزار خاصی انجام می‌شود. این ابزارها تجهیزات تخصصی هستند که در کلینیک‌های دندانپزشکی با توجه به نوع پولیشی که می‌خواهید انجام دهید متفاوت است.

Porte Polisher: یک نوع ابزار دستی ساده است که دارای یک نوک تیز است. از این ابزار برای ساییدن مواد ساینده روی مناطق نیاز به پولیش استفاده می‌شود. همچنین این ابزار امکان دسترسی به سطوح غیر قابل دسترس داخل دهان را برای دندانپزشکان فراهم می‌کند.

نوار پولیش: این نوارها روی مناطق مشکل‌دار قرار داده می‌شوند. البته باید توجه کرد که این نوارها می‌توانند خودشان ساینده نیز باشند.

پولیش موتوردار: این ابزارها نیز وسایل دستی هستند که از فرچه‌ها یا فنجان‌های پلاستیکی آن برای زدودن لکه‌ها یا درخشان کردن مینای دندان استفاده می‌شود.

پولیش‌های هوا: این نوع پولیش با اسم پولیش پودر هوا نیز شناخته می‌شود. این نوع از پولیش ابزارهایی هستند که ترکیبی از هوا، آب و مواد ساینده را روی دندان‌ها تخلیه می‌کنند. همچنین این نوع پولیش دسترسی به مناطقی که از دیگر پولیش‌ها امکان‌پذیر نیست را فراهم می‌کند.

پولیش سیستم وکتور: این نوع پولیش هیچ فنجان یا فرچه‌ای ندارد. در این روش پولیش دندان با تکیه بر محلول مایع صیقل دهنده و مایع ساینده کاربید سیلیکون انجام می‌شود.

پولیش دندان

هزینه پولیش

هزینه‌های پولیش با توجه به نوع آن و مراحل پاکسازی دندان بسیار متفاوت است. عوامل مختلفی هستند که روی قیمت آن تاثیر می‌گذارند. برای مثال:

  • میزان پاکسازی
  • میزان تخصص دندانپزشک
  • پوشش بیمه
  • مراقبت‌های اضافی

این موارد محدودی است که می‌تواند روی هزینه پولیشی که شما می‌خواهید انجام دهید اثر بگذارد. بهتر است با مشورت با یک دندانپزشک متخصص، هم به طور کامل از روند این درمان و قیمت آن آگاه شوید. کلینیک دکتر مریم امیدی فرایند خدمات پولیش دندان را با روشی نوین به مراجعه کنندگان ارائه می‌دهد. از طریق تماس با کلینیک دکتر مریم امیدی از این روند مطلع شوید.

مراقبت‌های بعد از پولیش دندان

پس از انجام فرایند پولیش نیاز است کمی به دندان‌های خود برای بهبود زمان دهید. دندانپزشک شما نیز دستورالعمل های خاصی را به شما خواهد داد. اما به طور کلی شما باید حدود 30 دقیقه پس از اتمام کار از خوردن و نوشیدن پرهیز کنید. سوزش لثه تا سه روز پس از پولیش طبیعی است. همچنین خوردن داروهایی از جمله ادویل(ایبوپروفن)، تیلنول(استامینوفن) یا دیگر داروهایی ضد درد بدون نسخه OTC برای کاهش درد کمک می‌کند.

کلام آخر

پولیش دندان یک روش بدون درد است که بهتر است آن را در کلینیک‌های تخصصی انجام دهید. همچنین پولیش یک فرایند معمول برای افرادی است که کامپوزیت دندان انجام داده‌اند. در نتیجه این فرایند شما دندان‌هایی صاف، صیقلی و سفید خواهید داشت. همچنین پلاک‌های دندانی شما به طور کامل از بین خواهند رفت. با اینکه پولیش دندان یکی از بخش‌های استاندارد پاکسازی دندان در دندانپزشکی است؛ اما پیشنهاد ما این است که از این روش به طور مکرر استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *