تاثیر لمینت دندان خرگوشی بر روی لبخند شما

لمینت دندان خرگوشی

ممکن است افرادی را دیده باشید که به دلیل داشتن دندان های خرگوشی از اعتماد به نفس پایینی برخوردار باشند. این افراد معمولا به دنبال برگرداندن زیبایی به دندان‌های خود هستند. یکی از روش‌های درمانی و زیبایی در دندانپزشکی برای جلوه بهتر دندان‌ها، لمینت دندان است. لمینت دندان خرگوشی یکی از زیر شاخه‌های این روش زیبایی است. درواقع دندان‌های خرگوشی می‌توانند با این روش درمان بشوند.

دندان خرگوشی چیست و به چه دلایلی به وجود می‌آید؟

به طور کلی هنگامی که فک پایین در جای خود قرار بگیرد ولی فک بالا در موقعیتی جلوتر از جای اصلی خود باشد؛ و به همین دلیل دندان‌های جلویی فک بالا بزرگتر از حد معمول دیده شوند، دندان های خرگوشی به وجود می‌آیند. افرادی که دچار این عارضه هستند حتما باید توسط یک پزشک متخصص معاینه شوند تا شدت خرگوشی بودن دندان‌هایشان مشخص شود. در مواردی که این مورد شدت بسیار زیاد دارد، لمینت دندان خرگوشی دیگر پاسخگو نیست و پزشک از سایر روش‌های درمانی استفاده می‌کند.

همچنین در این درمان از دو نوع لمینت سرامیکی و کامپوزیتی استفاده می‌شود که تشخیص آن توسط دندانپزشک انجام می‌شود.

لمینت دندان خرگوشی

دلایل به وجود آمدن دندان خرگوشی

طبق گفته متخصصان دلایل زیادی باعث به وجود آمدن دندان خرگوشی می‌شود. شناخت این دلایل و راه‌های درمان آن از جمله لمینت دندان خرگوشی می‌تواند برای شما موثر باشد. برخی از این دلایل شامل این موارد می‌شود:

1_ مکیدن انگشت شست: برخی از کودکانی که در سن بین 2 تا 4 سالگی هستند، مکیدن انگشت شست برایشان عادت می‌شود. این مکیدن باعث ایجاد فشار بر روی دندان آن‌ها شده و زاویه رویش دندان‌ها را تغییر می‌دهد. همین امر باعث به وجود آمدن دندان خرگوشی می‌شود.

2_ استفاده از پستانک: یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند باعث به وجود آمدن دندان های خرگوشی بشود، استفاده کودکان از پستانک است. این مورد نیز فشار زیادی را بر روی فک بالا و تغییر زاویه رشد دندان ها به وجود می‌آورد.

3_ ژنتیک: ژنتیک نیز می‌تواند باعث ایجاد دندان خرگوشی در افراد بشود. این افراد با فک ناصاف و یا فک کوچک متولد می شوند که همین موضوع می تواند باعث رشد نامناسب دندان ها و به وجود آمدن دندان خرگوشی شود.

4_ دندان های اضافی یا نهفته: گاهی وجود دندان‌های اضافی و یا نهفته باعث کم شدن فضای لازم برای رشد دندان های اصلی می‌شود. به همین دلیل رشد دندان ها با مشکل رو به رو می‌شود.

لمینت دندان خرگوشی چیست؟

لمینت دندان، یک نوع درمان برای زیبایی بخشیدن به دندان‌ها و از بین بردن نواقص دندانی است. روکش لمینت یک لایه بسیار نازک از پرسلن است که فقط سطح خارجی دندان‌ها را می پوشاند. لمینت دندان خرگوشی یکی از کم آسیب ترین روش های زیباسازی دندان است. لمینت ها یا روکش ها در واقع لایه های چینی بسیار نازکی هستند که نقاط ضعف دندان شما مانند ترک، تغییر رنگ، بی نظمی و حتی شکاف را می پوشانند.

با مراجعه به دندانپزشک و متخصص زیبایی می‌توانید بهترین اقدام برای برطرف کردن دندان‌های خرگوشی خود را انجام دهید.

شرایط انجام لمینت دندان خرگوشی

انتخاب لمینت دندان خرگوشی برای افراد محدودیت‌های خاصی دارد. اگر این عارضه شدت داشته باشد، معمولا دندانپزشک متخصص انتخاب‌های درمانی دیگری را به فرد پیشنهاد می‌دهد. برخی از شرایطی که فرد برای انجام این لمینت باید دارا باشد شامل موارد زیر می‌شود:

 1. داشتن مینای دندان

  داشتن مینای دندان به اندازه کافی یکی از شرط‌های لازم برای استفاده از این روش است؛ زیرا در صورتی که فرد مینای کافی نداشته باشد، سطح لازم برای ایجاد چسبندگی مناسب و محکم وجود نخواهد داشت. در نتیجه ممکن است لمینت از روی دندان جدا بشود.

 2. داشتن بهداشت مناسب دهان و دندان

  یکی از مهم‌ترین شرایط استفاده از لمینت، داشتن بهداشت خوب دهان و دندان است. افرادی که در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، سهل انگاری می کنند، نمی‌توانند کاندیدای خوبی برای لمینت دندان خرگوشی باشند.

 3. کجی جزئی دندان های خرگوشی

  در صورتی می‌توان از لمینت برای ترمیم این مدل دندان‌ها استفاده کرد که کجی جزئی داشته باشند. کجی زیاد و یا نامرتب بودن دندان‌های کناری تنها با استفاده از ارتودنسی قابل درمان می‌باشد و لمینت نمی‌تواند روش مناسبی برای اصلاح کجی این دندان‌ها باشد.

لمینت دندان خرگوشی

مزایای لمینت دندان خرگوشی

 1. سریع بودن درمان

  لمینت دندان‌های خرگوشی تنها در دو جلسه و با فاصله دو هفته، انجام می‌شود.  فرد می‌تواند بلافاصله زیبایی نتیجه درمان خود را مشاهده نماید و نیاز به مراجعات مکرر به کلینیک دندانپزشکی ندارد.

 2. برطرف کردن کجی دندان های خرگوشی

  نصب این نوع روکش‌ها بر روی دندان‌ها، کجی آن‌ها را پوشانده و سطحی صاف، یکدست و متناسب با دندان های مجاور ایجاد می‌کند.

 3. زیبایی طبیعی نتیجه درمان

  نصب لمینت در صورتی که در انتخاب دندانپزشک زیبایی و همچنین انتخاب رنگ این روکش ها دقت شود، ظاهری طبیعی و زیبا به دندان ها می‌دهد.

 4. بدون درد بودن

  نصب لمینت بدون درد می‌باشد. اغلب دندانپزشکان برای پیشگیری از ایجاد حساسیت در بیماران، حین تراشیدن مینای دندان از بی حسی موضعی استفاده می کنند. ایجاد مقداری حساسیت به دما در دندان‌ها پس از نصب این روکش‌ها بسیار طبیعی می باشد و تنها با گذشت چند روز این حالت برطرف می‌شود.

 5. ماندگاری و طول عمر بالا

  روکش‌های سرامیکی دارای ماندگاری و طول عمر بالایی می باشند.  افرادیکه این روش را برای درمان دندان های خرگوشی خود انتخاب کرده‌اند، در واقع سرمایه گذاری طولانی مدتی برای دندان‌های خود انجام داده و تنها با رعایت نکات مراقبتی بسیار ساده‌ای که دندانپزشک زیبایی پس از انجام این فرایند به آن ها آموزش می‌دهد، می‌توانند تا طولانی مدت و در حدود 15 سال از نتیجه این درمان بهره ببرند.

 6. مقاومت در برابر تغییر رنگ

  این روکش‌ها به دلیل جنس مواد سازنده آن‌ها در برابر تغییر رنگ مقاوم بوده و رنگ پذیری کمی در برابر عوامل آسیب زایی مانند مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگی دارند. لازم به ذکر است که این ویژگی آن‌ها سبب نمی‌شود تا در مراقبت از آن‌ها دقت و توجه کافی صورت نگیرد. زیرا در صورت سهل انگاری به مرور زمان احتمال بدرنگ شدن دندان‌ها وجود خواهد داشت.

 7. افزایش اعتماد به نفس

  همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم برخی از افراد دندان خرگوشی از ظاهر دندان‌های خود ناراضی هستند. این موضوع می‌تواند بر اعتماد به نفس آن‌ها تاثیر نامطلوبی بگذارد؛ پس با لمینت کردن آن‌ها و رسیدن به نتیجه دلخواه، اعتماد به نفس و میزان رضایت افراد از چهره و لبخند خود بالاتر می‌رود.

مراقبت‌ های بعد از لمینت دندان خرگوشی

یکی از مهم‌ترین کارها برای افزایش عمر و دوام و ماندگاری لمینت‌ دندان، انجام مراقبت‌های بعد از لمینت است. اولین نکته که باید به آن توجه زیادی داشته باشید، رعایت بهداشت دهان و دندان است. به هیچ وجه مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به صورت مداوم را فراموش نکنید. همچنین از خوردن غذا های سفت مانند ته دیگ، آجیل و … خودداری نمایید. نوشیدن مایعات خیلی گرم و یا خیلی سرد می تواند باعث آسیب به دندان‌ها و شل شدن چسب لمینت‌ها شود. همچنین برای جلوگیری از تغییر رنگ روکش های لمینت بهتر است از خوردن غذا و مایعاتی که دارای رنگدانه های قوی می باشند پرهیز کنید.

این‌ها موارد کلی برای مراقبت از لمینت دندان‌ها بود. دندانپزشک پس از انجام کار، توصیه‌های دقیق‌تری را به شما ارائه می‌دهد.

درمان دندان خرگوشی با لمینت بهتر است یا ارتودنسی

هر دوی این روش‌ها برای درمان و اصلاح دندان خرگوشی استفاده می‌شود. انتخاب لمینت یا ارتودنسی به تایید دندانپزشک نیاز دارد. درواقع دندانپزشک با بررسی دقیق شرایط دندان‌های شما بهترین راه حل را به شما پیشنهاد می‌دهد. گاهی اوقات افراد به دنبال سریع‌ترین راه حل برای درمان دندان‌های خود می‌گردند. در این صورت اگر فرد شرایط لمینت را داشته باشد، دندانپزشک زیبایی این نوع روکش را برای اصلاح دندان‌ها به او پیشنهاد می‌دهد.

اما در مواردی که بیمار عجله ای برای رسیدن سریع به نتیجه درمان و اصلاح این حالت نداشته باشد، توصیه می‌شود تا از درمان ارتودنسی کمک گرفته بشود. همچنین در مواردی که کجی دندان‌ها زیاد است، حتما باید از ارتودنسی استفاده بشود. به طور کلی می توان گفت که لمینت تنها ظاهر دندان های خرگوشی را بهبود می بخشد، اما ارتودنسی مشکل آن ها را از ریشه حل می کند.

لمینت دندان خرگوشی

قیمت لمینت دندان خرگوشی

مشخص کردن هزینه لمینت برای دندان خرگوشی بدون معاینه دندانپزشک امکان پذیر نمی‌باشد. برای اعلام یک قیمت واحد و مشخص باید به طور دقیق معاینه و از پزشک خود مشورت بگیرید. چون به طور کلی لمینت کردن دندان‌ها به موارد مختلفی مثل تعداد واحد های لمینت مورد نیاز، نیاز به انجام درمان های جانبی و همچنین دستمزد دندانپزشک بستگی دارد. به شما پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر مریم امیدی در شیراز از قیمت دقیق لمینت دندان خرگوشی باخبر بشوید.

کلینیک دکتر مریم امیدی

انجام لمینت دندان خرگوشی در شیراز

دکتر مریم امیدی دندانپزشک متخصص با بیش از 7 سال سابقه کار بهترین خدمات دندانپزشکی از جمله طراحی لبخند، کامپوزیت دندان، بلیچینگ دندان، جرم گیری بروساژ دندان و.. انجام می‌دهد. لمینت دندان خرگوشی نیز از دیگر خدماتی است که در این کلینیک انجام می‌شود. دندانپزشکان متخصص ما با بررسی دقیق دندان‌های شما و شرایط آن‌ها بهترین راه را به شما پیشنهاد می‌دهند و می‌توانید بهترین تجربه از دندانپزشکی را در کلینیک دکتر مریم امیدی داشته باشید. برای رزرو نوبت با شماره 07136494982 یا 09032007974 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *